test

Komisioni për raportin e Dick Marty-t/ Balla: Nuk ka qëllim hetimin, por mbledhjen e fakteve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i grupit parlamentar i PS, Taulant Balla dhe propozuesi i ngritjes së komisionit të Posaçëm për pretendimet në raportin e Dick Marty, tha gjatë emisionit “Repolitix” se ngritja e këtij komisioni nuk ka për qëllim të hetojë, pasi atë e bën prokuroria, por është një Komision faktmbledhës i të gjitha materialeve lidhur me raportin e Dick Marty-t dhe akuzat e ngritura prej tij se UÇK ka kryer krime lufte në vendin tonë gjatë 1998-1999.

Balla sqaroi se pas mbledhjes së të gjitha materialeve do të hartohet një raport informues dhe do të shoqërohet me një rezolutë që do të nxjerrë edhe qëndrimin e Kuvendit të Shqipërisë mbi këtë çështje.

“Ajo që i duhet Shqipërisë përpara se të mbajë një qëndrim të vetin për këtë çështje duhet të mbledh të gjitha materialet ndër vite dhe të krijojë një raport të sajin. Ky është qëllimi i Komisionit të Posaçëm.

Kjo bëhet sot pasi kemi kaluar në një situatë të re të krijuar për shkak të ngritjes së akuzave ndaj ish drejtuesve të UÇK-së. Ne nuk po hetojmë, këtë të drejtë e ka prokuroria. Ne mbi bazë e tyre do të hartohet një raport informues që gjithë materialet mbi këtë çështje të mblidhen nga ai komision i posaçëm.

Të gjithë shqiptarët që kanë prova që ndihmojnë në sqarimin e saj që supozohet se ka ndodhur në Shqipëri është i mirëpritu t’i sjell provat. Nuk është komision hetimor që do të ngre akuza, por do të bëjë një raport gjithëpërfshirës për të mbajtur një qëndrim të Kuvendit mbi çështjen në fjalë.

I gjithë ky dokumentacion do të jetë voluminoz dhe do të ketë një raport me konkluzione dhe rezolutë përfundimtare. Që nga momenti që u ngrit akuza, ka pasur një reagim nga gjithë spektri politik shqiptar që secili prej parlamenteve të mbante qëndrim.

Do të ishte e udhës që ne të mbanim vetëm një deklaratë apo të thelloheshim dhe të studionim me kujdes dokumentacionin që kanë institucionet tona dhe të hartonim një raport dhe pozicionin zyrtar të Shqipërisë për këtë çështje.

Nuk ka shqiptar që të thotë që ato krime kanë ndodhur. Në momentin që Shqipëria refuzon me fakte se nuk kanë ndodhur nga krime të tilla, atëherë të ndryshohet dhe pika e rezolutës së 2011 për sa i përket Shqipërisë. Nuk është vendosur përbërja e komisionit“, tha Balla.

Lexo edhe :  Vuani nga pagjumësia: disa metoda si ta trajtoni në shtëpi

Në lidhje me kasetën e masakrës në Krushë të Madhe dhe akuzave që janë ngritur ndaj kryedemokratit Lulzim Basha për fshehjen e saj, Balla tha se ky nuk është objekt i komisionit të posaçëm dhe se Lulzim Basha nuk do të jetë fare pjesë e komisionit të posaçëm.

“Për mua përmbajtja e kasetës ka rëndësi dhe nuk kam asnjë dyshim që atë e ka marrë Lulzim Basha, por Kuvendi nuk do merret me të.

Basha është një gënjeshtar i vogël që nëse ka një moral le të sqarojë CV e tij dhe  rrethanat që ka punuar qoftë kur ka qenë  një punonjës i gjykatës speciale në 1999 dhe pastaj i UNMIK.

Basha nuk është dhe nuk ka për të qenë objekt pune i komisionit. Shqipëria duhet të sqarojë çfarë ka ndodhur brenda territorit të saj në 1998-1999″, tha Balla.

Të fundit

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

“Grekët, të zënë në çarkun e tyre”/ Çupi: ‘Beleri’, problem i Greqisë

Gjykata e Apelit të Posaçëm la të pandryshuar dënimin për Fredi Belerin. Kryetari i zgjedhur i Himarës do të qëndrojë në qeli deri në...

VIDEO/ Austria kalon në avantazh ndaj Holandës, autogol qesharak i Malen

Mbyllen 45-minutat e para në dy ndeshjet e Grupit D, aty ku rezultati më befasues vjen nga ndeshja mes Holandës dhe Austrisë. Për momentin...

Lajme të tjera

Web TV