Këshilli i qarkut i hoqi titullin ‘Nderi i Kukësit’, flet për herë të parë Veton Surroi: U bë gjyq politik ndaj meje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pasi Këshilli i Qarkut të Kukësit mori vendimin për t’i hequr titullin “Nderi i Kukësit” publicistit Kosovar Veton Surroi, ka reaguar edhe ky i fundit për herë të parë.

Ai është shprehur në Euronews se ky vendim i ngjason gjyqeve politike duke kujtuar se gjykime të tilla në këtë qark kanë pasur dhe pasoja të hidhura, por që për fatin e tij të mirë tashmë nuk jetojmë më në atë sistem totalitar pasi pasojat do të diheshin.

Ishte pa këndshme por është një lajm në zhvillim dhe pas vendimit pashë që kryetari i bashkisë kërkoi falje. Nuk e di se ku gjendet dhe ku do të gjendet pas një orë kjo punë. Ishte pakëndshme dhe forma se si u veprua, u zhvillua një lloj gjyqi politik në të cilin më la mbresë formulimi “le ta shkarkojmë tash, format do t’i marrim më vonë.

I ngjasonte pak gjykimeve politike dhe gjykimet politike në Kukës dhe për fat të keq ato kanë pasur pasoja të këqija në kohën e komunizmit. Fati i mirë është që jemi në një sistem tjetër se për ndryshe kjo punë përfundonte edhe më keq”, deklaroi Surroi.

I pyetur se tek cilat qëndrime bazohej një vendim i tillë nga Këshilli i Qarkut të Kukësit, ai tha se është një gjykim politik dhe sipas tij bazohet në emocion dhe jo në prova.

U lajmërova nga miqtë e mi në Kukës që më shprehën keqardhje dhe nga kolegët e mi në Shqipëri që kërkonin një konfirmim nga unë ndërkohë që nuk dija asgjë për këtë lajm. Nuk shoh ku është inspirimi dhe prej nga është inspirimi, nuk e di për cilat dosje dhe për çfarë është fjala.

Dokumenti që është prezantuar nga z. Gjici, kryetari i bashkisë thoshte se kishe të bënte me iniciativën e dy intelektualëve që për fat të keq nuk i njoh dhe nuk e di se çfarë provash kanë paraqitur ata intelektualët dhe çfarë për z. Gjici është provë.

Ky veprim i gjykimit politik me thënë të drejtën siç do gjykim politik tjetër bazohet në emocion dhe reagim dhe veprim shkatërrues dhe në mbledhje të ndonjë prove apo vendimi. Fundi fundit se çfarë mendoj unë nuk është ndonjë sekret pasi shkruaj libra dhe shkruaj në gazetë”, u shpreh publicisti.

Lexo edhe :  I hodhën në erë “Range Roverin” te Komuna e Parisit/ Kush është noterja Rezarta Koçi, dikur asistente e Eduard Halimit

As nuk kam nevojë të kërkoj dhe kush fshihet apo pse fshihet pas këtij vendimi. Kryetari i bashkisë tha se kishte një vendim pas kërkesës së dy intelektualëve. Pastaj tha për një letër të 57 familjeve. Me thënë të drejtën këto veprime nuk i bëjnë nder kryetarit të bashkisë”, përfundoi z. Surroi.

Ndërkohë disa orë pas vendimit në Këshillin e Qarkut të Kukësit, kreu i Bashkisë Kukës Safet Gjici e ka cilësuar vendimin si “të nxituar”. Z. Gjici në një reagim në rrjetet sociale tha se, vendimi kishte ardhur pas kërkesës nga 57 familje dëshmorësh ë UÇK-së.
l.m/Fjala.al


Të fundit

Ngjarja në ish-Bllok/ Policia bllokon “Benzin” me të cilët autorët u larguan, arrestohet njëri prej tyre

Është arrestuar një prej autorëve të plagosjes në ish-Bllok. Policia bën me dije se u bë bllokimi i mjetit tip...

“Opozita në shtëpi”/ Rama: Ja për çfarë Linda më ka lënë plotësisht vetëm

Kryeministri Rama ka thënë se ka në shtëpi një opozitë fantastike që ia kompenson atë që s’e bën dot opozita që është në parlament...

LAJM I FUNDIT/ Të shtëna me armë zjarri pranë zonës së ish-Bllokut, plagoset një person

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbremjen e sotme në kryeqytet pranë zonës së ish-Bllokut. Sipas BW,  ngjarja ka ndodhur në një lokal të...

“M’u duk sikur po shkoja në provim me një zysh që s’fal”, Rama rrëfen takimin e parë me Angela Merkel

Kryeministri Edi Rama ka rrëfyer mbi takimin e pare me kancelaren Angela Merkel. “Kur unë kam bërë takimin e parë me të ka qenë takimi...

Gjendet i dekompozuar në banesën e tij 62 vjeçari në Vlorë

Një person është gjetur i vdekur në banesë në Vlorë. Policia bën me dije se në lagjen “1 Maji”, Vlorë, është gjetur nga familjarët,...

Lajme të tjera

Web TV