Irani ekzekuton gazetarin që kishte kundërshtuar regjimin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Irani ka ekzekutuar gazetarin disident, Ruhollah Zam, puna në internet e të cilit ndihmoi në frymëzimin e protestave mbarëkombëtare më 2017.

Agjencia gjysmë-zyrtare e lajmeve ISNA raportoi më 12 dhjetor se Prokuroria Revolucionare e Teheranit njoftoi për ekzekutimin e Zam me varje. Aktivistët e të drejtave të njeriut shprehën zemërim.

Ekzekutimi vjen disa ditë pasi gjyqësori i Iranit njoftoi se Gjykata e Lartë kishte mbështetur një dënim me vdekje kundër gazetarit 47-vjeçar. Komuniteti ndërkombëtar e dënoi fuqishëm vendimin.

Pas konfirmimit që ekzekutimi ishte kryer, vëzhguesi ndërkombëtar i medias Reporterët pa Kufij (RSF) shkroi në Twitter se ishte “i zemëruar me këtë krim të ri të drejtësisë iraniane” duke shtuar se “truri i këtij ekzekutimi” ishte Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei.

Zam u dënua me vdekje nga një Gjykatë Revolucionare në muajin qershor. “Reporterët pa Kufij” e kishin quajtur procesin gjyqësor si “shumë të padrejtë”.

Ai u dënua për “korrupsion në Tokë”, një akuzë e ngritur shpesh në raste që përfshijnë spiunazh ose përpjekje për të përmbysur qeverinë e Iranit.

Uebfaqja e Zam, AmadNews dhe një kanal që ai krijoi në aplikacionin popullor të mesazheve Telegram, kishin informuar njerëzit për protestat e vitit 2017, të cilat filluan për shkak të vështirësive ekonomike dhe u përhapën në të gjithë vendin.

Protestat paraqiten sfidën më të madhe për Iranin, që nga trazirat masive pas zgjedhjeve më 2009, dhe vendosën bazën për trazira të ngjashme në nëntor të vitit 2019. Më shumë se 20 njerëz u vranë gjatë trazirave dhe mijëra u arrestuan.

AmadNews u pezullua në Telegram më 2018 por më vonë vazhdoi punën me një emër tjetër. Zam kishte jetuar dhe punuar në Paris, përpara se të arrestohej në tetor të vitit 2019 në rrethana ende të paqarta.

Lexo edhe :  “Forbes”: Çdo 17 orë, botës i shtohet një miliarder

Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) thanë se kishin “zënë” aktivistin në një “operacion kompleks”, por nuk njoftuan se ku ndodhi operacioni.

Zam, të cilin “Reporterët Pa Kufij”, me bazë në Parism, e përshkruanin si një “figurë shumë të diskutueshme si në Iran dhe në diasporën iraniane”, u shfaq publikisht duke pranuar akuzat dhe duke ofruar falje për aktivitetet e tij të kaluara.

Ai më parë kishte mohuar pretendimet se ai kishte nxitur dhunë, por e pranoi hapur se misioni i AmadNews ishte të rrëzonte qeverinë.

Irani rregullisht i detyron të burgosurit të rrëfehen publikisht, shpesh nën detyrim ose torturë./rel

Të fundit

Presidenti i FSHF-së, Duka, letër publike përpara Asamblesë së KOKSH

Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) ka shprehur shqetësimin e saj për situatën e krijuar në Komitetin Olimpik Kombëtar Shqiptar...

Një raketë e vërtetë/ Mediat zviceriane jehonë super golit të futbollistit shqiptar (VIDEO)

Kastriot Imeri është treguar vendimtar në fitoren e Servettes në transfertë ndaj Zurich. Skuadra e lojtarit shqiptar po fitonin 2-0, por kundërshtarët i vunë ata...

NATO, kërkesë zyrtare Shqipërisë: Vaksinimi i Ushtrisë të bëhet vetëm me Pfizer!

Ndërsa procesi i vaksinimit po vazhdon në Shqipëri, NATO u ka dërguar një kërkesë autoriteteve shqiptare dhe Forcave të Armatosura, duke kërkuar që vetëm vaksina...

“Jam njohur me bashkëshortin që në moshën 15 vjeçe”, ish-ministrja Klajda Gjosha rrëfen historinë e dashurisë

Historitë e bukura të dashurisë janë shumë frymëzuese për të gjithë. E tillë është edhe historia e Klajda Gjoshës. Është njohur me bashkëshortin në...

Trafikanti i drogës ekzekuton policin në SHBA, publikohen pamjet

Një trafikant droge qëlloi për vdekje një oficer policie në Nju Meksiko të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi ishte ndaluar për kontroll. Polici, i...

Lajme të tjera

Web TV