Këta janë mjekët dhe shkencëtarët që u bënë miliarderë nga pandemia

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pesëdhjetë mjekë, shkencëtarë dhe ekspertë të shëndetit  janë bërë miliarderë gjatë koronavirusit pandemik.

Një çift investitorësh të hershëm në Moderna , Timothy Springer dhe Robert Langer, janë bërë gjithashtu miliarderë nga vaksina.

Diku tjetër, Yuan Liping, i cili tani zotëron pak më shumë se një të katërtën e Produkteve Biologjike Shenzhen Kangtai, një nga prodhuesit kryesorë të vaksinave të Kinës, u bë gruaja më e pasur në Kanada pas divorcit të saj nga kryetari i kompanisë Du Weimin.

Ajo tani ka pasuri me vlerë 4.1 miliard dollarë, sipas Forbes.

Por nuk janë vetëm vaksinat që tërheqin para të mëdha. Hu Kun, kryetar i Contec Medical Systems, një kompani me bazë në Kinë që prodhon pajisje mjekësore, tani është gjithashtu një miliarder me një pasuri me vlerë neto prej 3.9 miliardë dollarësh.

Ndërsa Carl Hansen ka grumbulluar një pasuri prej 2.9 miliardë dollarësh, falë firmës bioteknologjike AbCellera, ku ai është CEO dhe bashkëthemelues.

Kompania përdor inteligjencën artificiale për të ndihmuar në identifikimin e trajtimeve më të mira për sëmundjet.

Lexo edhe :  Për një eksperiencë ndryshe, tani mund të merrni me qira shtëpinë e Shrekut

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Hetimet ndaj Arben Ahmetajt/ VOA: Prokuroria e Posaçme paralajmëron surpriza

Në Shqipëri, burime të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar thanë të enjten se hetimet ndaj...

Ja cilat janë 30 figurat më të rëndësishme të Historisë

Historia është plot me personazhe që kanë transformuar historinë e njerëzimit. Sot bota është ajo që është falë mendimeve, ideve apo veprimeve të tyre....

Vidhnin nëpër vila ora luksoze, stoli e shufra ari, në pranga 5 shqiptarë

Policia ka arrestuar në Itali 5 shqiptarë, 1 maqedonas dhe 2 italianë, të cilët vidhin nëpër vila dhe aparta,ente, ora luksoze, stoli dhe shufra...

Dentisti i vë këllëf mbi infeksion pa bërë grafi, pacientja detyrohet të heqë dhëmballën

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë denoncim nga një qytetare për klinikën dentare “Risus” në Tiranë dhe çiftin e stomatologëve Enerjeta dhe Julian...

Policia greke operacion në kufirin me Shqipërinë, arrestohen 18 emigrantë të paligjshëm

Autoritetet greke kanë ndërmarrë një operacion në kufirin greko-shqiptar. Operacioni po zhvillohet në Kostur dhe bëhet fjale për transport emigrantësh të paligjshëm. Kanë qenë autoritetet...

Lajme të tjera

Web TV