Ndjeheni të fryrë pas festave? Ndiqni këto 7 këshilla të thjeshta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Janë të shumtë rastet kur jeni në dietë. Ju qëndroni larg brumërave, pijeve të gazuara dhe përsëri ndiheni të fryrë. Por ashtu siç ndodh shpesh në ditë festash të gjithë i thyejmë rregullat dhe lëmë mënjanë dietat.

Por ndodh që konsumimi i tepërt i këtyre ushqimeve pa u vënë veshin na shkaktojnë ndjenjën e fryrjes gjë që na bën të mos ndihemi rehat. Për të eliminuar këtë gjendje mjafton të ndiqni këto 7 rregulla nga dietologia Rolina Naço:

1. filloni ditën me 1 gotë ujë të vakur dhe pas 20-30 minuta konsumoni mëngjesin

2. mos harroni të ushqeheni me vaktet e vogla dhe të shpeshta

3. eleminoni konsumin e kripës dhe sheqerit për këto ditë, duke e zëvendësuar me erza si rigon, kurmuma, piper të kuqe, hudhër dhe kanellë

4. shtoni konsumin e ujit 5-8 gota ujë në ditë

5. 2-3 gota caj hibiskus ose çaj jeshilë

6. shtoni aktivitetin këto ditë ecje, vrape, kërcim etj

7. mirë do të ishte që vakti i fundit të ketë një distance prej 12 oresh me vaktin e parë të ditës së nesërme./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

“Liridona dhe Naimi kishin një konflikt”/ Eksperti: Familjarët e tyre e dinë

Teksa kanë kaluar më shumë se dy javë nga vdekja e Liridona Ademajt, vrasja e saj mbetet e rrethuar...

Kaosi në Kuvend/ PS kërkon përjashtimin e 7 deputetëve të tjerë të opozitës (Emrat)

Partia Socialiste ka kërkuar përjashtimin edhe për 7 deputetë të tjerë të opozitës. Deputetët ndaj të cilëve është kërkuar përjashtimi janë Ervin Salianji, Bledjon...

Marrëveshja për emigrantët/ Balla: 4 % e sfidës së Italisë do të trajtohet nga Shqipëria

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka folur në Komisionin e Politikës së Jashtme përsa i përket marrëveshjes Shqipëri-Itali për pritjen e emigrantëve. Gjatë fjalës së...

Me Kadare në fyt

Nga Edison Ypi Kockë në fyt, halë në fyt, qelqe në fyt, gozhdë në fyt, brisk në fyt. Këto dhe të tjera si këto janë...

Siguroi armën për vrasjen/ Lihet në burg i dyshuari i katërt per vrasjen e Liridonës

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën me paraburgim ndaj të akuzuarit të katërt, për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli. Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar...

Lajme të tjera

Web TV