Ahmetaj: 1.6 mld lekë për shkollat në Tiranë, Rama batuta me Veliajn: Sa ju do qeveria juve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ishte sot në kantieret e shkollave “Hasan Vogli” dhe “Qazim Turdiu” në Tiranë bashkë me ministrin e Rindërtimit Arben Ahmetaj dhe kreun e bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.  Rama thotë se fëmijët do të kthehen në bankat e shkollave të reja, që i cilëson më të mira se ato të BE.

“Në kantieret e shkollave “Hasan Vogli” dhe “Qazim Turdiu” që po rilindin shumë më të bukura, më të forta e më të mëdha, pas rrënimit nga tërmeti Fëmijët e mësuesit e prekur nga 26 nëntori i shkuar, po kthehen e do vazhdojnë të kthehen në hapësira fantastike mësimore, njësoj si shkollat më të mira të Bashkimit Europian”, shkruan Rama.

Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj deklaroi gjatë inspektimit se në gjatë fushatës së rindërtimit janë ndërtuar më shumë shkolla se për 30 vite në Shqipëri ndërsa shtoi se Bashkisë së Tiranës i ka kaluar një fond prej 1.6 mld lekësh për të ndërtuar shkolla të reja. Nuk munguan as batutat e kreut të qeverisë me kreun e Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.

Pjesë nga biseda

Veliaj: Ka qenë një shkollë shumë e vogël. Për 300 nxënës. Shkolla e re ka trefishuar kapacitetin

Ahmetaj: Bashkisë së Tiranës i kalon një fond prej 1.6 mld lekë për një numër të ri shkollash. Në këto muaj Kemi ndërtuar më shumë shkolla se sa janë ndërtuar në 30 vite.

Rama: Po nga fondet e BE ka Tirana?

Veliaj: Ka Tirana. Shkollat e reja po i bëjmë vetëm me të qeverisë. Me fondet e BE po bëjmë vetëm rikonstruksione

Rama: Sa ju do qeveria juve të Tiranës.

Të fundit

Futbolli në zi/ Ndahet nga jeta ish-futbollisti i njohur 

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare ish-futbollisti i Skënderbeut dhe ekipit kombëtar "Shpresa" Milutin Kercic. Burime për Report Tv...

Rama në Sarandë: “Nuk ka kohë për gjumë, puna duhet të vijojë!

Pas Gjirokastrës, kryeministri Edi Rama është ndalur në Sarandë, ku ka zhvilluar një takim me disa banorë, me të cilët ka diskutuar lidhur me...

“Kur do të mësosh shqip ti?” Rama në kafen e gjirokastritit dhe bashkëshortes greke

Mëngjesi i kësaj të diele kryeministrin Rama e gjeti në qytetin e gurtë të Gjirokastrës. Ai ndaloi në një prej lokaleve të qytetit, duke promovuar...

I befasoi të gjithë me historinë e tij, ja si i surprizon dy gratë bashkëshorti

Disa muaj më parë, në media u trajtua historia e një burri nga Peshkopia, i cili prej një dekade jetonte nën një çati më...

Ushtroi dhunë ndaj të dashurës së tij, arrestohet 25-vjeçari në Tiranë

5 persona janë arrestuar në Tiranë, pasi akuzohen për dhunë fizike, drejtim automjeti në gjendje të dehur si dhe për kryerje aksidentesh. Policia ka bërë...

Lajme të tjera

Web TV