Palestina zhvillon zgjedhje parlamentare dhe presidenciale pas 15 vitesh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas njoftoi sot se do të shpallë zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, për herë të parë në 15 vjet, mes një afrimi midis lëvizjeve rivale Fatah dhe Hamas në një përpjekje për të mbyllur konfliktet me vite në tokën palestineze.

Vendimi shihet si përgjigje e Abbas ndaj kritikave. Vendimi u mor gjithashtu vetëm disa ditë para betimit të Joe Biden, me të cilin palestinezët shpresojnë të kenjë një fillim të ri në marrëdhëniet e tyre me Shtetet e Bashkuara , të cilat ishin praktikisht inekzistente gjatë presidencës së Donald Trump.

Sipas një dekreti të lëshuar nga zyra e Abbas, Autoriteti Palestinez po bën thirrje për zgjedhje parlamentare në 22 maj dhe zgjedhje presidenciale në 31 korrik. Zgjedhjet do të mbahen më 31 gusht për të zgjedhur anëtarët e Këshillit Kombëtar Palestinez, parlamentin e mërguar dhe Organizatën për Çlirimin e Palestinës.

Zgjedhjet e fundit presidenciale u zhvilluan në janar 2005 dhe zgjedhjet parlamentare një vit më vonë, në janar 2006.

Këtë vendime e mirëpriti, Hamas, i cili kontrollon Rripin e Gazës. “Ne kemi punuar në muajt e fundit për të hequr të gjitha pengesat për të arritur këtë ditë,”u tha në një deklaratë.

Në shtator të vitit 2020, Fatah dhe Hamas ranë dakord të zhvillonin zgjedhje “brenda gjashtë muajve” si pjesë e një dialogu të nisur me qëllim bashkimin e forcave për të kundërshtuar normalizimin e marrëdhënieve të Izraelit me vendet arabe.
l.m/Fjala.al


Të fundit

Milan rikthehet në Champions League, Verona ‘djeg’ Napolin dhe shpëton Juven (Rezultatet)

Teksa lufta për titull dhe ajo për mbijetesë ishte mbyllur, në javën e fundit ishte në lojës Champions League,...

Tronditet Shijaku, shpërthim me lëndë plasëse pranë banesës së 36-vjeçarit

Një shpërthim me lëndë plasëse ka ndodhur mbrëmjen e sotem në Shijak. Mësohet se shpërthimi ka ndodhur pranë banesës së 36 vjeçarit O.V, por fatmirësisht...

Ky ishull në Greqi ju jep shtëpi, tokë dhe 500 euro në muaj për të jetuar atje

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të largoheni nga shtëpia dhe të jetoni në një parajsë tokësore, atëherë ka ardhur shansi juaj: një ishull idilik grek...

1 mln injektime deri në qershor/ Mbi 4 mijë vaksinime sot, më shumë se 716 mijë nga fillimi i fushatës

Ka shkuar në më shumë se 717 mijë numri i vaksinimeve të kryera në vend kundër pandemisë së koronavirusit. Nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh”...

Fituesi i Eurovizion thith kokainë live gjatë spektaklit? Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Një video e çuditshme po qarkullon në rrjet dhe bëhet fjalë pikërisht për artistin kryesor të gruopit italian që u shpallën fitues në Eurovizion...

Lajme të tjera

Web TV