Vendimi hyn në fuqi/ Nga sot shqiptarët mund të udhëtojnë në Serbi vetëm me kartë identiteti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Jashtme njofton se që prej datës 20 janar 2021, ka hyrë në fuqi marrëveshja ndryshuese ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Serbisë mbi lëvizjen e ndërsjellë të shtetasve.

Tashmë, për të gjithë qytetarët shqiptarë që udhëtojnë drejt Serbisë do të cilësohen si të vlefshme këto dokumente: pasaportë, pasaportë diplomatike, pasaportë shërbimi, një dokument udhëtimi për hyrje (kthim) në Republikën e Shqipërisë, kartë identiteti biometrike.

Ndërsa për shtetasit serbë që do të kalojnë kufirin shqiptar do të cilësohen të vlefshme këto dokumente: pasaportë, pasaportë diplomatike, pasaportë shërbimi, leje kalimi, kartë identiteti biometrike.

Serbia bëhet kështu vendi i pestë (pas Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Bosnje Hercegovinës) ku qytetarët shqiptarë mund të lëvizin lirshëm vetëm duke paraqitur një kartë identiteti biometrike.

 

Të fundit

Moti i acartë mbyll shkollat në disa provinca/ Në orët e ardhshme pritet që…

Moti i keq në Itali ka shkaktuar ngrica në rrugë, me probleme e aksidente në rajone ku bora ka...

Kosova voton sot/ Ja situata në qendrat e votimit

Qytetarët e Kosovës zgjedhin sot qeverinë e re. Thuajse të gjitha qendrat e votimit në Kosovë janë hapur që prej orës 7:00, duke bërë...

Parashikimi i motit për sot, e diel 14 shkurt 2021

Moti parashikohet kryesisht i vranët. Reshje shiu do të ketë prej orëve të mëngjesit me intensitet të ulët në pjesën bregdetare. Gradualisht reshjet do...

Horoskopi, e diel 14 shkurt 2021

Dashi Atmosfera e sotme do t’iu lejojë që të balanconi interesat tuaja dhe interesin e njerëzve të tjerë, duke krijuar një marrëdhënie harmonike me dy...

Problemet nga kushtet e motit/ Manastirliu nga Spitali i Traumës: Ekipet tona janë në gatishmëri

Kushtet atmosferike kanë sjellë problematika në të gjithë vendin tonë. Ministrja e Shëndetësisë duke folur nga Spitali i Traumës, shprehet se strukturat spitalore janë...

Lajme të tjera

Web TV