Protestat në Rusi kundër arrestimit të liderit opozitar Navalny, dhjetra të arrestuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dhjetëra qytetarë janë arrestuar, ndërsa policia përpiqet të ndalojë protestat mbarëkombëtare në Rusi në mbështetje të politikanit të burgosur të opozitës, Alexei Navalny.

Policia po përpiqet të shkatërrojë gjithashtu grupe të mbështetësve të tij të cilë po protestojnë në Moskë.

Mediat ruse bëjnë me dije se protestuesëve në Moskë iu është bashkuar edhe bashkëshortja e Navalny-t, Yulia.

Mijëra njerëz kanë marrë pjesë në tubime në Lindjen e Largët të Rusisë, ku bëhet fjalë për të pakën 200 të arrestuar.

Ishte vet Navalny, kritiku më i  Presidentit Vladimir Putin, i cili bëri thirrje për protesta pas arrestimit të tij fundjavën e kaluar.

Lideri i opozitës ruse Navalny u arrestua të Dielën e kaluar pas udhëtimit të tij nga Berlini në Moskë ku po merrte trajtimin mjeksor të nevojshëm pas një helmimit  gushtin e kaluar.

Kur u kthye, autoritetet ruse e futën menjëherë në paraburgim dhe u shpall fajtor për shkeljen e kushteve të lirimit me kusht.

Të fundit

Etna ndriçon qiellin e natës me ‘ujëvarën’ e llavës 1,500-metra të gjatë

Shpërthimi spektakolar i vullkanit Etna arriti kulmin dje teksa ujëvara e llavës së tij zgjatej deri në 1,500 metra...

Befason Trump: Do të kandidoj sërish në 2024

Fushata elektorale 2024 nis këtë të dielë: “Do të jem unë kandidati republikan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale”. Kjo është ajo që pritet të thotë...

Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë të pamundur të rikthejë energjinë...

Këshillat e zakonshme të pastrimit që mund të rezultojnë katastrofike, ja cilat janë

Mund të keni lexuar dhe dëgjuar mbi këshilla të ndryshme që ju vijnë në ndihmë në përditshmëri. Por ndodh që disa këshilla, të cilat...

Testimi për Covid-19 nëpërmjet telefonit, studiuesit gjejnë mënyrën për ta realizuar

FRANCË– Shpresat për kthimin e jetës në normalitet janë varur tek vaksina kundër COVID-19 por edhe tek testimi dhe identifikimi i rasteve të reja....

Lajme të tjera

Web TV