Shkodra jep alarmin, kërkohen varka dhe ushqime

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bashkia e Shkodrës ka përditësuar situatën aktuale si pasojë e motit të keq të karakterizuar nga reshjet e shumta. Në një njoftim zyrtar në facebook, bëhet me dije se në total janë 2315 Ha tokë e përmbytur.

Hidrometri në Dajç, në Liqenin e Shkodrës dhe ai i lumit Drin kanë kaluar kuotën maksiname, ndërkohë që lumi Kir ka prurje të shumta.

Rruga e Obotit është e kalueshme vetëm me varkë lundruese. Ujësjellësi Oblika 1 si pasojë e përmbytjeve është jasht funksionit. Fshati Obot është pa energji elektrike.

Njoftimi i plotë

Situata e përmbytjeve në territorin e Bashkise Shkodër, data 26.01.2021

Nga monitorimi periodik në terren ditën e sotme datë 26.01.2021, situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si më poshtë:

Hidrometri në Dajç në orën 14.30, shënon kuotën 6.61m. (Kuota max 6.30 m). Në krahasim me raportimin e orës 08.30 të ditës së sotme kemi rritje të nivelit të ujit me 2 cm.

Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 14.30 shënon kuotën 8.83 m. (Kuota max 8.70 m). Në krahasim me raportimin e orës 08.30 të ditës së sotme kemi rritje të nivelit të ujit me 3 cm.

Hidrometri i lumit Drin në orën 14.30,shënon kuotën 7.50m. (Kuota max 7.50 m). Në krahasim me raportimin e orës 08.30 të ditës së sotme rritje të nivelit të ujit me 10 cm.

Lumit Kir ka prurje të shumta.

Bashkia Shkodër

Siperfaqe totale e përmbytur 2315 Ha

Tokë e pakultivuar 548 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 1600 Ha

Grurë 80 Ha

Bimë Dekorative 47 Ha

Pemtore 27 Ha

 

  1. Sera 3 Ha

 

Nj.A. Ana e Malit

 

  1. Rruga e Obotit është e kalueshme vetëm me varkë lundruese. Niveli i ujit mbi rrugë arrin rreth 1.15 m.

 

  1. Ujësjellësi Oblika 1 si pasojë e përmbytjeve është jasht funksionit.

 

  1. UKSH Vazhdon të furnizojë me ujë të pishëm banorët e fshatit Oblikë

 

  1. Fshati Obot është pa energji elektrike
Lexo edhe :  Gjobitet me 50 mln lekë Edmond Spaho

 

  1. Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 1160 Ha, kryesisht në fshatrat Obot, Muriqan,Oblikë

 

Tokë e pakultivuar 220 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 880 Ha

Grurë 25 Ha

Pemtore 25 Ha

Bimë dekorative 7 Ha

Sera 3 Ha

Nj.A Dajç

 

1.Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 910 Ha, kryesisht në zonën e quajtur “Këneta e Dajçit” (fshatratMushan,Shirq,Suka-Dajç, Darragjat, Pentar), nga të cilat:

 

Tokë e pakultivuar 280 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 535 Ha

Grurë 55 Ha

Bimë dekorative 40 Ha

  1. Rruga që lidh fshatrat Shirq- Darrgjat është e bllokuar. Ka presence uji me mbi 1 m

 

  1. 40 shtëpi janë të rrethuara nga uji.

 

Nj.A.Velipojë

 

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 40 Ha.Kryesisht fshatrat Baks i RI, Luarz. Ças.

 

Tokë e pakultivuar 10 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 30 Ha

Nj. A. Guri i Zi

 

Vazhdon gerryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Mali i Vukatanit, fshati Ganjollë.

 

Nj.A.Bërdicë

 

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 150 Ha, konkretesht në fshtrat Trush,Berdicë e Siperme, Berdice e Madhe.

 

Vazhdon gërryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Harku i Bërdicës, fshati Bërdicë e Sipërme.

 

Te pakultivuara 30 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 110 Ha

Grurë 10 Ha

Nj.A.Rrethina

 

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 55 Ha, në fshati Zues (tokat në fushen e Oblikës)

 

Tokë e pakultivuar 8 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 45 Ha

Pemtore 2 Ha

-Kërkohet Varka ushtrie për të kaluar në rrugen e Obotit.

 

-Kërkohet që nga Drejtoria e Ujitjes dhe Kullimit Lezhë të ndërhyet për marrjen e masave për pastrimin e “përroit të kufirit” Muriqan në Nj.A Ana e Malit.

 

-Kërkohert mbeshtetje me baze ushqimore për gjënë e gjallë ( koncentrat) përNJ. A. Ana e Malit dhe Dajç, sipas kërkesës të bërë nga Bashkia Shkodër me nr.689 prot, datë.14.01.20.

Të fundit

“Po çlirohen gazra helmues”/ Marrin flakë lëndët toksike në Korçë, rrezikohen 10 familje

Lëndët toksike në ish-trikotazhin e Korçës janë përfshirë nga flakët. Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë në lagjen...

Sherr mes të rinjve në Çorovodë/ Dy të plagosur rëndë nisen me helikopter drejt Tiranës, ngjarja ishte e paralajmëruar

Dy të rinj të moshave 20 dhe 22-vjeç të identifikuar si Albi Çela dhe Edrian Myftari janë plagosur me thikë nga një 33-vjeçar Xhoni...

E trishtë/ Covid-19 i merr jetën kolosit të këngës arbëreshe (Foto)

Ditën e sotme ka ndërruar jetë nga Covid-19 kolosi i poezisë dhe këngës arbëreshe, Zef Kakoca. Lajmi i trishtë është konfirmuar nga miqtë e tij...

Nëna dhe e motra e saj u vetëflijuan në mënyrë makabre, zbulohet ku ka nisur punë Blerta Josifi

Një ngjarje horror tronditi vendin dhjetë muaj më parë pasi në në katin e tretë të një pallati, nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa...

Aktorja i kthehet komentuesve që e gjykojnë për lidhjen me futbollistin me ngjyrë: Mjerë ju për shpirtrat e zi

Aktorja e njohur, Adriana Matoshi, vendosi që për herë të parë këtë vit t’i futet edhe politikës. Ajo ka marrë përkrahjen nga shumë kolegë...

Lajme të tjera

Web TV