Greqia bëhet shteti i radhës evropian që e ndalon vaksinën e AstraZeneca tek personat mbi 65 vjeç

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Greqia bëhet shteti i radhës evropian që limiton përdorimin e vaksinës së AstraZeneca tek një grupmoshë e caktuar njerëzish.

Në vendin fqinj, kjo vaksinë nuk do t’u injektohet personave që janë mbi 65 vjeç ndërsa ministria e Shëndetësisë në vend njoftoi po presin akoma më shumë të dhëna rreth efikasitetit të vaksinës tek të moshuarit.

“Në Greqi, si në vende të tjera të Bashkimit Evropian, vaksina e AstraZeneca do të përdoret tek moshat 18-64 vjeç,” njoftoi sekretari i përgjithshëm i ministrisë së shëndetësisë Marios Themistokleous.

Nuk ka “prova të pamjaftueshme” në lidhje me përdorimin e saj tek të moshuarit shtoi ai.

Franca, Gjermania, Belgjika, Danimarka, Suedia dhe vende të tjera deri më tani kanë vendosur kufizime moshe për vaksinën, e cila është zhvilluar nga firma Britaniko-Suedeze, me Universitetin e Oksfordit. Thuajse 360,000 vaksina janë administruar deri më tani në vendin me 11 milionë banorë.

Të fundit

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Covid-19/ 238 raste të reja, ja sa viktima u shënuan në 24 orë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2684 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 238 qytetarë. Rastet pozitive...

Ngjarje makabre/ Tre fëmijë të mitur gjenden të vdekur brenda në shtëpi, nëna e tyre arrestohet si autore e dyshuar

Tre fëmijë të moshës 5 vjeçare janë gjetur të therur dje në një apartament në Los Anxhelos. Policia lokale njoftoi se nëna e fëmijëve...

Lajme të tjera

Web TV