Gazetari Myrta bën deklaratën e fortë: Gjyqtarja Enkelejda Hoxha ka pasur marrëdhënie intime me avokatin…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazetari Elvis Myrta ka komentuar operacionin e SPAK në Gjykatën e Krujës, ku përfunduan në pranga gjyqtarja Enkelejda Hoxha dhe 13 persona të tjerë.

Në një intervistë në studion e Fax News, Myrta ka thënë se gjatë përgjimeve telefonike, dyshohet se ka pasur më shumë se sa thjesht marrëdhënie pune mes gjyqtares Hoxha dhe avokatit Aldo Tabaku.

Ky i fundit mbronte dhe personazhet e njohura të botës së krimit, të cilët përmes ryshfeteve u jepnin lirimin.

“Nga hetimet që janë bërë, ka një dosje voluminoze me 160 faqe përgjimesh, ku janë mbajtur në vëzhgim personazhet për të cilët u janë prerë fletë arrestet. Sipas dosjes hetimore gjyqtarja merrte nga 6-12 mijë euro për të liruar persona të caktuar. Fillimisht gjyqtarja i ka ulur dënimin shtetasit Gëzim Nezaj, i cili u lirua nga burgu, por prokuroria ka vendosur që të mos ndërhyjë në këtë moment, pasi kishte pritshmëri se gjyqtarja do të vepronte po njësoj në raste të tjera.

Gjatë hetimeve ka rezultuar një person që ka negociuar për lirimin e shtetasit Sajmir Metani, i cili ka qenë i dënuar me 25 vite burg, nga gjykata e Shkodrës, i akuzuar për një vrasje që ka ndodhur në vititn 1995.  Në muajin Tetor gjyqtarja i ka ulur 6 muaj dënim këtij shtetasi, ndërsa avokati i tij mbrojtës ishte Aldo Tabaku. Sipas dosjes hetimore thuhet se avokati Tabaku ka pasur një marrëdhënie shumë të ngushtë me gjyqtaren, ai ka bërë rezistencë që të mos kishte kontroll në zyrën e tij, dhe ka pasur përplasje fizike”,- tha Myrta.

 

 

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV