Manastirliu publikon shifrat: Ja sa persona janë vaksinuar deri tani në Shqipëri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Me fillimin e vaksinimit të të moshuarve në Shkodër, këtë të martë 424 qytetarë morën dozën e vaksinave antiCOVID. Prej tyre, 46 janë të moshuar dhe pjesëtarë të stafit që kujdeset për ta.

Këtë e ka bërë të ditur Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu nëpërmjet një postimi në Facebook.

Me hapjen e qendrës së vaksinimit në Shkodër sot janë vaksinuar edhe 126 mjekë dhe infermierë, ndërsa në Tiranë ka nisur vaksinimi i stafit mjekësor të spitaleve të Durrësi, Krujës, e Elbasanit.

Ndërkohë ditën e nesërme do të fillojë dhe vaksinimi i të moshuarve të qendrave sociale në Tiranë. Ditën e djeshme, Shqipëria mori 7020 doza vaksinash nga kompania Pfizer teksa pret dhe 8 mijë doza të tjera në javën e ardhshme. Gjithashtu kryeministri Rama deklaroi se është duke biseduar për të arritur një marrëveshje me një vend mik për marrjen e 360 mijë vaksinave nga kompania AstraZeneca.

Që prej nisjes së procesit të vaksinimit  janë vaksinuar me dozën e parë 1090 personel shëndetësor dhe 611 mjekë dhe infermierë kanë marrë dy dozat e vaksinës. Deri tani janë kryer me dozën e parë dhe të dytë në total 1701 vaksina.

Postimi i Ogerta Manastirliut:

“Mundimet dhe vuajtjet e një jete aspak të lehtë, nuk ia kanë zbehur buzëqeshjen dhe mirësinë nënë Rozës, 74-vjeçares që jeton në Shtëpinë e të Moshuarve Shkodër, e cila është sot më e mbrojtur nga COVID19, pas vaksinimit me dozën e parë, ashtu si 46 të moshuarit dhe personeli që çdo ditë kujdeset për ta në këtë shtëpi të madhe. Me nisjen e vaksinimit për stafet mjekësore, edhe në qendrën e dytë të vaksinimit të hapur në Shkodër, janë kryer vetëm gjatë ditës së sotme vaksina anti-COVID.”, shkruan ministrja.

Të fundit

“Zgjidhje haluçinante”, Rama: ‘Do mbyllim doganat sa të shisni ju prodhimet’, idioteske ajo që propozon prof. Spaho, tallje e abuzim

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar kandidatin demokrat për deputet në qarkun e Korçës Edmond Spaho dhe deklaratat e tij...

Ministrja Kushi në mbledhjen e parë të Këshillit Kombëtar Rinor: Vëmendje maksimale dhe më shumë projekte për rininë!

Përmes një postimi në rrjetin e saj social “Facebook”, Ministrja Evis Kushi njofton se është zhvilluar mbledhja e parë Këshillit Kombëtar Rinor (KKR), i...

Shtyhet sërish afati i bllokimit të doganës së Kapshticës deri në këtë datë

Autoritetet e Policisë Greke, në vijim të masave të marra nga qeveria greke mbi përballimin e situatës së krijuar për shkak të pandemisë COVID-19,...

Vjosa Osmani merr zyrtarisht detyrën si presidente e Kosovës

Vjosa Osmani pranon zyrtarisht detyrën e presidentes së Kosovës, në një ceremoni larg shkëlqimit të zakonshëm për shkak të pandemisë. Osmani e ka pranuar zyrtarisht...

Byroja e hetimit: Kandidatë sot në SPAK, do hapin zarfin: Fitues apo jo

Byroja Kombëtare e Hetimit ka rihapur sërish aplikimet për kandidatët që duan të jenë pjesë e saj. Deri më tani testin përfundimtar e kanë...

Lajme të tjera

Web TV