“Mundohemi të mbajmë gjallë në frymën kombëtare”/ Mësuesi në Shkup bën orë shtesë që t’u mësojë nxënësve këngë shqip

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht përmbajtjes së teksteve shkollore, Osmani bën edhe orë shtesë me nxënësit e tij, për t’ju mësuar këngë shqipe. Sipas tij, përmbajtja e teksteve është e deformuar dhe tekstet shkollore kanë literaturë me informacione vetëm për kulturën skllave.

Ndërkohë videot e tij duke kënduar këngë shqipe në klasë janë bërë virale dhe shpërndarë shumë në rrjetet sociale.

E për të folur për këtë ka qenë i ftuar sot në emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ku tregoi edhe pse një gjë e tillë është “sfiduese, po ja dalim mbanë”.

“Është sfiduese, ne po mundohemi që ti kalisim gjeneratat e reja me frymë kombëtare. Por pa ja dalim mbanë. Unë jam edukuar nga prind mësimdhënës dhe i dimë peripecitë që ne kemi kaluar”, tha mësuesi.

Ramadani shtoi se nxënësit janë jashtëzakonisht të interesuar. “Po mundohemi që ti mbajmë gjallë në frymën kombëtare. Nxënësit janë gjithmonë në gatishmëri për diçka të mirë, e kur është puna për artin ata janë në resht të parë. Zhvillimi i shpejtë i teknologjisë, bën që gjenerata do të harrojë historinë e vendit. Pa njohur veten nuk mund të njohim kultura të tjera”, vijoi Osmani.

I pyetur se a e priste që videot e tij do të priteshin kaq mirë dhe do të kishte reagime kaq të bukura, ai tha “jo”.

“Kam një kolege andej kufirit, është nga Korça, kemi bashkuar kokat në këtë rrugëtim. Është e jashtëzakonshme kur shikon se diçka e jotja po bëhet virale. Video për këngën e Luigj Gurakuqin është bërë në prova dhe nga entuziasti i realizimit të asaj kënge, e publikova në rrjetet sociale. Pas publikimit kam rënë në gjumë dhe kur u zgjova pashë se ishte masakruar celulari prej mesazheve. Në videot e tjera apo ajo e para, ka komente shumë të mira. Disa i lexoj, por jo të gjithë, por jam shumë falënderues për gjithë ata që i kanë shpërndarë dhe komentuar”, përfundoi mësuesi.


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV