Arrijnë në Rinas 8190 vaksina antiCovid të kompanisë Pfizer

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

8190 vaksina antiCovid të kompanisë Pfizer mbërritën mbrëmjen e sotme në vendin tonë duke e çuar kështu ne rreth 17 600 totalin e dozave të marra.

Kryeministri Edi Rama deklaroi gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët se brenda Marsit pritet të mbërrijë sasia prej 40 mijë dozash e parashikuar nga kontrata me Pfizer. Po ashtu sipas të dhënave nga autoritetet shëndetësore, nuk rezulton që të vaksinuarit të kenë pasur probleme shëndetësore.

Sasia e parë e dozave mbërriti në vendin tonë në formë dhurate në 11 Janar kohë kur edhe startoi procesi i vaksinimit. Më pas mbërritën edhe dy sasi të tjera sipas marrëveshjes me Pfizer.

Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë deri më tani janë vaksinuar 4600 mjekë dhe infermierë të spitaleve Covid dhe spitaleve rajonale, si dhe 400 të moshuar në azile dhe stafet mbështetëse.

Ndërkohë po vijon procesi i vaksinimit për të moshuarit mbi 80 vjeç.

Të fundit

Arrijnë në Rinas 8190 vaksina antiCovid të kompanisë Pfizer

8190 vaksina antiCovid të kompanisë Pfizer mbërritën mbrëmjen e sotme në vendin tonë duke e çuar kështu ne rreth...

Rënia e flokëve, simptomë post-covid/ Habit studimi: Mund të çojë në humbje të pakthyeshme

Lodhja, humbja e nuhatjes dhe dhimbjet e gjoksit janë të gjitha efektet afatgjata më të njohura që vazhdojnë disa muaj pas infeksionit me koronavirus. Por...

“Humbje e pazëvendësueshme”, ndahet nga jeta farmacistja (Foto)

Farmacistja Kumrije Citozi ka humbur jetën në moshën 68-vjeçare. Këtë e ka bërë të ditur Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, por mbetet e paqartë se...

Momenti kur betonierja aksidentohet në Tiranë, shikoni si shpëton mrekullisht punëtori në kantier (VIDEO)’

Një video e rëndë është publikuar në rrjete sociale, ku shihet një betoniere e cila aksidentohet në një kantier ndërtimi. Siç shihet edhe në pamje...

Numri i lartë i të infektuarve/ Ministrja Ogerta Manastirliu flet për shtrëngimin e masave

Pavarësisht masave shtrënguese rastet ditore të të infektuarve por edhe numri i viktimave ka qenë i lartë. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u shpreh...

Lajme të tjera

Web TV