Surfistit të mbijetuar nga sulmi i peshkaqenit, i mbetet kujtim dhëmbi i bishës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një australian që i ka mbijetuar sulmit thuajse fatal të një peshkaqeni të bardhë, ka fituar të drejtën për të mbajtur dhëmbin e kafshës, që mbeti i ngulur në bordin e tij të surfit.

Amatori i surfit në ujë Chris Blowes humbi këmbën dhe qëndroi në gjendje kome për 10 ditë pasi u sulmua në jug të Australisë në 2015.

Një dhëmb i peshkaqenit sulmues kishte mbetur në bordin e tij të ujit por rregullat shtetërore ndalojnë që njerëzit të zotërojnë pjesë nga speciet e rrezikuara.

Por në këtë rast shteti i ka dhënë një përjashtim dhe Blowes thotë se po e mban dhëmbin si “suvenir”.

Tashmë 32 vjeçari Blowes, ishte duke bërë ‘surf’ në gjirin Fishery Bay në prill 2015, kur një peshkaqen 5.5 metra i gjate e sulmoi nga prapa.

“Ai më rrëzoi, më kapi e më tundi duke luajtur me trupin tim. Më pas më këputi këmbën”, thotë ai për BBC.

Pasi ishte nxjerrë në breg nga dy miq të tij, Blowes mori kujdesin e parë mjekësor dhe u dërgua në spitalin e Adelaide.

“Zemra më ndaloi dhe më bënë frymëmarje artificiale derisa u rikthyen shenjat e jetës”, thotë ai.

Policia që rekuperoi bordin e Bowes zbuloi dhëmbin e peshkaqenit të ngulur në të, dhe ua dorëzuan autoriteteve perkatese.

Sipas ligjit vendas të peshkimit, është ilegale në Australi të zotërosh, shesësh ose blesh pjesë të peshkaqenëve të bardhë dhe kundravajtësit gjobiten deri në AUS$100,000 ($70 000).

Blowes tha se i kishte kërkuar disa herë zyrtarëve të mbante dhëmbin, por e arriti këtë vetëm kur një politikan i zonës dëgjoi historinë e tij dhe beri një përjashtim për të.

Blowes thotë se do të mbajë dhëmbin në shtëpi dhe ta përdorë për të ilustruar fjalimet e tij motivuese për sulmet e peshkaqenëve.

Lexo edhe :  E pazakontë/ 25-vjeçarja sjell në jetë 9 fëmijë (Foto)


Të fundit

Ezekutoi gruan me kallashnikov, çudit Koço Buzo: Nuk isha unë aty, shokët policë më thanë që e vrave ti

Koço Buzo ka dhënë një dëshmi të fortë para oficerëve të policisë gjyqësore të Elbasanit kur u pyet për...

Dalin sot përgjigjet e lotarisë amerikane, ja si të kontrolloni nëse jeni fitues i programit të vizave

Shumë shqiptarë janë në kërkim të ëndrrës amerikane. E duke nisur nga ora 18:00, datë 8 maj 2021, të gjithë ata që kanë aplikuar...

Aksident i rëndë, një vajzë nxirret nga makina në gjendje jo të mirë (Video)

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Pejë, pak çaste më parë. Pamje të ngjarjes janë publikuar në facebook nga një qytetar i...

Kush është pedagogu 35-vjeçar nga Kukësi që humbi jetën në aksidentin tragjik

Fitor Ollomani, drejtor i zyrës Arsimore në Kukës, është 35-vjeçari, i cili ka humbur jetën në aksidentin tragjik mëngjesin e sotëm te Ura me...

Pamje të rënda/ I burgosuri dhunon brutalisht gardianen e burgut (Video)

Një gardiane burgu femër, në Los Angeles County, është sulmuar brutalisht nga një i burgosur, i cili, i kërkoi asaj leje për të dalë...

Lajme të tjera

Web TV