“Nëse doni të investoni në bitcoin, jini të gatshëm të…”/ Paralajmërimi i ‘bosit të parave’ në Angli

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kriptovalutat “nuk kanë vlerë të natyrshme” dhe njerëzit që investojnë në to duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë e tyre. Kështu së paku, siç shkruajnë mediat e huaja, paralajmëron Guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey.

Monedhat dixhitale si bitcoin, eter dhe madje dogecoin kanë qenë në rritje këtë vit. Por kur është pyetur në një konferencë shtypi rreth rritjes së vlerës së kriptovalutave, Bailey ka thënë: “Ato nuk kanë asnjë vlerë të natyrshme. Kjo nuk do të thotë të thuash se njerëzit nuk u japin vlerë atyre, sepse ato mund të kenë ‘vlerë të ndikuar nga jashtë‘. Por ato nuk kanë ndonjë vlerë të natyrshme”.

“Do ta them përsëri shumë troç”, ka shtuar ai. “Blijini ato vetëm nëse jeni gati të humbni të gjitha paratë tuaja”.

Dhe siç shkruajnë mediat, komentet e Bailey i kanë bërë jehonë një paralajmërimi të ngjashëm nga Autoriteti i Sjelljes Financiare të Mbretërisë së Bashkuar.

“Investimi në kripto-asete, ose investime dhe huadhënie të lidhura me to, në përgjithësi përfshin marrjen e rreziqeve shumë të larta me paratë e investitorëve”, kishte thënë vëzhguesi i shërbimeve financiare në janar.

“Nëse konsumatorët investojnë në këto lloje të produkteve, ata duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë e tyre”.

Bailey, i cili ishte më parë shefi ekzekutiv i FCA, ka qenë prej kohësh një skeptik ndaj kriptos.

Edhe në vitin 2017, ai thuhet të ketë paralajmëruar: “Nëse doni të investoni në bitcoin, jini të gatshëm të humbni të gjitha paratë tuaja”.

Bitcoin është rritur mbi 90% këtë vit, pjesërisht falë interesit në rritje nga investitorët institucionalë dhe blerësit e korporatave të tilla si Tesla.


Të fundit

Nismat parlamentare/ Ambasadorja amerikane takon Ballën e Rushajn: Palët të trajtojnë njëra-tjetrën me respekt

Ambasadorja amerikane Yuri Kim zhvilloi sot një takim me krerët e grupeve parlamentare të PS e PD. Takimin e...

Del nga reanimacioni 6-vjeçarja që u dhunua nga i ati, gjendja e saj paraqitet e qëndrueshme

Lajme të mira vijnë në lidhje me vajzën 6-vjeçare në Kamëz, e cila u abuzua dhe dhunua në mënyrë barbare nga i ati. Mësohet...

Rrëmbimi i Jan Prengës, SPAK dërgon çështjen për gjykim: Ja kush janë të pandehurit

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në përfundim të hetimeve të procedimit penal nr. 62, të vitit 2020, ka kërkuar pranë...

U kap me 65,000 euro në shtëpi dhe dokumente të falsifikuara, Gjykata lë në burg ish-drejtorin e Kadastrës

Gjykata e Apelit të qytetit të Vlorës ka lënë në fuqi vendimin e gjykatës së shkallës së parë “Arrest me burg” për ish-drejtorin e...

Mësoi se ia kishte shitur vajzën për prostitucion, 60-vjeçari amerikan masakron me thikë të riun

John Eisenman, 60 vjeç është dënuar për vrasje të shkallës së parë dhe po mbahet kundrejt një garancie prej 1 mln dollarësh në burgun...

Lajme të tjera

Web TV