Dikur konsideroheshin pa rëndësi, SHBA merr seriozisht hulumtimet e Obamës për UFO-t

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Elon Musk vazhdon të tentojë anijen provë që do të dërgojë njeriun në Mars, duke rritur numrin e miliarderëve që investojnë në hapësirë dhe shton konkurrencën mes fuqive si Kina dhe Rusia për të krijuar një bazë të përbashkët në Hënë, aty ku edhe nëse ata kthehen, duhet të bëhemi gati për zbulime të reja që do të na bëjnë më pak skeptikë rreth UFO-ve dhe jashtëtokësorëve.

Deri tani Barack Obama po flet seriozisht për këtë çështje dhe në qershor Pentagoni dhe shërbimet sekrete amerikane do t’i paraqesin një raport Kongresit mbi shikimet e objekteve të paidentifikuara që do të të bëjë zhurmë .
Kur ai arriti në Shtëpinë e Bardhë në 2009, Barack Obama u përpoq një eksperiment në demokracinë e drejtpërdrejtë duke u kërkuar qytetarëve t’i thoshin, përmes internetit, cilat ishin, sipas mendimit të tyre, përparësitë që duheshin adresuar. Rezultatet? Së pari, liberalizimi i marihuanës, së dyti, heqja e kufizimit shumë sekret të Pentagonit në informacionin e UFO-ve.

Dymbëdhjetë vjet më vonë, megjithatë, ndërsa kanabisi u legalizua në shumë shtete të Bashkimit gjithashtu në prag të referendumeve popullore, vetë Obama, i intervistuar nga CBS , foli për shikime të objekteve të paidentifikuara dhe mundësinë e jetës jashtëtokësore.
“E vërteta është se ne shpesh kemi gjetur objekte në qiell natyrën e të cilave nuk dimë si t’i shpjegojmë. Ne nuk e dimë se si lëvizin kështu, me ato trajektore. Ne duhet të vazhdojmë të hetojmë për të kuptuar se për çfarë bëhet fjalë ».
Renditja e një ish-presidenti për një temë kaq të diskutueshme është një sensacion, duke pasur parasysh që për dekada me radhë diskutimi i disqeve fluturuese dhe marsianëve është konsideruar një term i butë edhe nga politika. Me një përjashtim të një ish-udhëheqësi Senatorial Demokrat, Harry Reid, i cili 15 vjet më parë la 22 milion dollarë për një studim sekret të Pentagonit për natyrën e objekteve fluturuese të ndotura në mënyrë të përsëritur, Kongresi nuk e ka marrë kurrë seriozisht këtë çështje. Shumë deputetë, veçanërisht konservatorët, e kanë konsideruar këtë hulumtim një humbje të parave të taksapaguesve.
Në Amerikën e sotme të polarizuar, fjalët e Obamës mund të shkaktojnë edhe një konflikt tjetër kulturor midis të majtës dhe të djathtës. Por këtë herë mbase nuk do të ndodhë sepse sasia e pamjeve të pashpjegueshme të regjistruara nga ushtarakët të cilët sigurisht nuk shpikën histori dhe frika se disa prej këtyre objekteve që fluturojnë me shpejtësi të çmendur dhe ndryshojnë trajektoren dhe lartësinë sikur të mos ishin të kushtëzuara nga ligjet e fizikës nuk mund të vinte nga hapësira, por nga laboratorët sekretë rusë ose kinezë ata shtynë një udhëheqës republikan për të kërkuar dritë: vjeshtën e kaluar, kur ai ishte ende president i Komisionit të Shërbimit Sekret të Senatit, Marco Rubio mori nga Presidenti Trump futjen e raportit të Inteligjencës Kombëtare dhe Pentagonit në Kongres, dhe përvetësimin e tij, në masat emergjente të nisura për të trajtuar pandeminë.
Dhe hulumtimi i Obamës u mor seriozisht dhe gjithashtu u rinis nga Tucker Carlson, drejtuesi më i ndjekur nga publiku konservator iFox , ndërsa John Ratcliffe, drejtori i shërbimeve sekrete gjatë viteve të Trump, paralajmëron se raporti i muajit të ardhshëm do të bëjë zhurmë: ai do të përmbajë shumë elementë që Pentagoni nuk i ka zbuluar kurrë. Mbi të gjitha, i njëjti ushtarak për vite me radhë gjithnjë e më shumë ka dhënë llogari për pamje të pashpjegueshme.


Të fundit

Dikur konsideroheshin pa rëndësi, SHBA merr seriozisht hulumtimet e Obamës për UFO-t

Elon Musk vazhdon të tentojë anijen provë që do të dërgojë njeriun në Mars, duke rritur numrin e miliarderëve...

Virale në rrjet/ Nga Anxhela tek gjithë të tjerët, delegacioni shqiptar me mendjen tek telefoni (Foto)

 Delegacioni shqiptar në Eurovizion duket se nuk e ka pasur mendjen tek marrja e pikëve gjatë finales së mbrëmshme. Një foto e tyre është...

Tragjedi/ Shkëputet teleferiku, humbin jetën 9 persona, dy fëmijë në gjendje të rëndë (Foto)

Të paktën nëntë persona kanë vdekur pasi një teleferik që lidh liqenin Maggiore të Italisë me një mal afër u shkëput të dielën. Teleferiku Stresa...

Manastirliu: Më shumë se 3600 fëmijë të lindur jashtë vendit kanë përfituar bonusin e bebes

Më shumë se 3600 fëmijë të lindur jashtë vendit kanë përfituar bonusin e bebes si ata në Shqipëri. Kështu ka bërë me dije ministrja...

11-vjeçari vret veten me armën e shërbimit të babait polic

Një djalë 11-vjeçar në Itali ka qëlluar veten me armën e shërbimit të të atit që punonte si karabinier. Si pasojë e plumbit që...

Lajme të tjera

Web TV