Gjonaj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB: Në fokus të Qeverisë lufta kundër korrupsionit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka marrë pjesë në sesionin e posaçëm të Asamblesë së Përgjithshme së OKB-së për luftën kundër korrupsionit.

Në fjalën e saj, Gjonaj tha se është një privilegj i madh që në cilësinë e Ministrit të Drejtësisë të Shqipërisë, të jetë e pranishme në sesionin “Mbi sfidat dhe masat për parandalimin dhe luftimin e korrupsionit”.

Sipas Gjonajt, Qeveria ka vendosur luftën kundër korrupsionit në krye të agjendës së saj politike, duke ndërmarrë hapa konkretë përmes politikave ndërsektoriale, ashtu si edhe mekanizma të shumë niveleve për ta luftuar atë.

Ministrja e Drejtësisë theksoi se  “gjatë pesë viteve të fundit, si asnjëherë më parë, Shqipëria ka ndërmarrë reformën më rrënjësore në sistemin e drejtësisë, e cila kishte për qëllim të rikthente besimin e qytetarëve në një sistem gjyqësor të bazuar në integritet, transparencë, profesionalizëm, efikasitet dhe mbi të gjitha, pavarësi”.

“Reforma në drejtësi ka shënuar një pikë kthese në drejtim të intensifikimit të përpjekjeve në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Me qëllim, goditjen e korrupsionit endemik në sistemin gjyqësor, u ndërtua një sistem unik i vetingut të gjyqtarëve. Krah kësaj, tashmë është bërë funksionale edhe një arkitekturë e tërë institucionale në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, duke përfshirë një Prokurori të Posaçme për Luftën kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, gjykatat e posaçme, si dhe Byronë Kombëtare të Hetimit. Një arkitekturë e tillë institucionale mundëson kanalizimin e përpjekjeve ndëshkuese, duke përjashtuar gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar nga sistemi dhe duke siguruar hetimin dhe ndëshkimin e praktikave të tyre korruptive. Tashmë që reforma në Drejtësi është në një fazë të avancuar të zbatimit të saj, me krenari pohojmë se rezultatet e një reforme të tillë kanë qenë tejet shpërblyese dhe inkurajuese. Për herë të parë, zyrtarë të lartë janë shkarkuar nga detyra, janë ndjekur penalisht dhe janë dënuar për korrupsion, pasuritë e tyre janë konfiskuar dhe tashmë po rihapen çështje të rëndësishme penale”, tha ajo.

Për më tej  Gjonaj shtoi se “Zbatimi i reformës në Drejtësi në Shqipëri ka qenë një përpjekje tejet sfiduese. Pavarësisht kësaj, përmes përkrahjes së çmuar të partnerëve tanë ndërkombëtarë, BE-së dhe SHBA-së, ne arritëm të ngrihemi në një nivel të denjë për këtë sfidë.

Lexo edhe :  Ministeriali NATO 2030

Gjithashtu, theksoi se për herë të parë zyrtarë të lartë janë shkarkuar nga detyra, janë ndjekur penalisht dhe janë dënuar për korrupsion, pasuritë e tyre janë konfiskuar dhe tashmë po rihapen çështje të rëndësishme penale.

Gjonaj falënderoi partnerët ndërkombëtarë, Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky forum i organizuar do të shërbejë si një mundësi për të forcuar zbatimin e Konventës së Kombeve të Bashkuara Kundër Korrupsionit, dhe si një platformë e përbashkët për të shumëfishuar dhe intensifikuar përpjekjet e ndërsjella në luftën kundër korrupsionit, me qëllim forcimin e shtetit ligjor, duke garantuar progres të shpejtë për vendet dhe duke ofruar një botë mundësish për qytetarët.

 


Të fundit

Gjonaj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB: Në fokus të Qeverisë lufta kundër korrupsionit

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka marrë pjesë në sesionin e posaçëm të Asamblesë së Përgjithshme së OKB-së për...

Ekzekutimi i Velajt në Vlorë, shoqërohen 4 persona. Policia ngre disa pika kontrrolli

  Policia e Vlorës ka shoqëruar 4 persona mesnatën e së enjtes, lidhur me ekzekutimin e Shkëlzen Velaj, 35 vjeç. Ky i fundit mbeti i...

“O ma hape derën, hape derën”, fjalët e fundit që Shkëlzen Velaj i tha të ëmës, e moshuara s’e dëgjoi (Video)

Fqinjët e familjes Velaj në Vlorë, kanë treguar me detaje ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e djeshme ku u ekzekutua me breshëri kallshnikovi, Shkëlzen Velaj,...

Mbanin peng 25-vjeçarin në këmbim të mjëra eurove, arrestohen shqiptarët në Greq

Policia greke ka arrestuar dy shqiptarë të cilët mbanin peng një 25-vjeçar nga Bangladeshi. Mediat lokale raportojnë se shqiptarët e moshës 29 dhe 32-vjeçare, identiteti...

U vra mbrëmë në derën e shtëpisë/ Kush është Shkëlzen Velaj dhe lidhja e tij me masakrën e Coles

Shkëlzen Velaj është 35-vjeçari, i cili u qëllua me breshëri kallashnikovi mbrëmjen e djeshme në Vlorë, sapo ai po hynte në banesën e tij....

Lajme të tjera

Web TV