Balluku takon homologun bullgar/ Ja projekti ambicioz

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shqipëria dhe Bullgaria synojnë zgjerimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, veçanërisht për projektin ambicioz dhe mjaft të rëndësishëm të korridorit të 8-të.


Ministria e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku në takimin që zhvilloi me ministrin e Transportit të qeverisë bullgare, Georgi Todorov gjatë takimit zyrtar të delegacionit shqiptar në Bullgari, të kryesuar nga Kryeministri Edi Rama, diskutoi për të gjitha mundësitë e bashkëpunimit mes dy vendeve tona.

Balluku shprehet se, fokus i veçantë në këtë takim ishte projekti ambicioz dhe mjaft i rëndësishëm për korridorin 8-të.

Pozicioni strategjik i Shqipërisë ofron potenciale të fuqishme për zhvillimin e tregtisë me vendet e Bashkimit Europian e më gjerë dhe shërben si urë komunikimi ndërmjet dy korridoreve më të mëdhenj tregtare duke lehtësuar lëvizjen e lirë të mallrave dhe shërbimeve ndërmjet Detit Adriatik dhe Detit të Zi, i njohur si Korridori i 8-të.

Të fundit

Balluku takon homologun bullgar/ Ja projekti ambicioz

Shqipëria dhe Bullgaria synojnë zgjerimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, veçanërisht për projektin ambicioz dhe mjaft të rëndësishëm të...

Kuvendi miraton raportin e Komisionit Hetimor me 104 vota pro dhe 7 kundër

Me 104 vota pro 7 kundër dhe 2 abstenim Kuvendi miratoi raportin përfundimtar të komisionit hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Ndërkohë që...

Balla për Metën: “Askush s’e ka përdhunuar më shumë se kaq institucionin e Presidencës” 

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla deklaroi se presidenti Ilir Meta nuk përfaqëson më unitetin e popullit shqiptar, siç është dhe misioni...

BE njofton vijimin e dialogut Kosovë-Serbi, zbulohet data

Bashkimi Evropian njoftoi sot takimin e radhës midis Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet...

Majko: Do të votoj pro shkarkimit, Meta është bërë simbol i joseriozitetit

Deputeti socialist, ministri për Diasporën, Pandeli Majko ka deklaruar votën e tij pro shkarkimit të Ilir Metës, edhe pse nënvizoi se në fillim ishte...

Lajme të tjera

Web TV