I vjen fundi shtypshkronjës së Universitetit të Oksfordit/ Ja sa shekuj rezistoi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas më shumë se katër shekujsh Oxford University Press do t’ia transferojë botimet e librave shtypshkronjave të tjera. BBC ka dhënë lajmin se shtypshkronja e famshme do t’i japë fund punës me datë 27 të gushtit të ardhshëm. 20 punëtorët, që janë ende të punësuar do të transferohen pranë kompanisë Oxiprint. 


Universiteti i Oksford-it filloi të shtypte libra rregullisht në vitin 1586. Oxford University Press u kthye gradualisht në një organizatë ndërkombëtare me më shumë se 6000 të punësuar në 53 vende të botës, me degë në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi, Indi dhe Afrikë e Jugut. Pavarësisht kësaj ata u prekën nga ulja e ngadaltë e shitjeve gjatë viteve të fundit dhe nga pandemia.

Librat akademikë të Oxford University Press, të cilët janë të llojit ekonomik, shkencor, filozofik, fetar, ligjor apo letrar kanë një prestigj të pakontestueshëm. OUP ka botuar gjithashtu studime të ndryshme, të cilat nuk botoheshin nga shtëpitë e tjera botuese, me një çmim të përballueshëm, duke pasur parasysh cilësinë me të cilën ato janë punoheshin. 

Megjithatë shtypshkronja u tregua shumë e ngathët. Nuk arriti të përshtatej shpejt me ndryshimet teknologjike në treg gjatë viteve të fundit. Procesi i tyre i publikimit ishte aq i avashtë, saqë thuhej kudo se, kur të publikohej studimi, do të ishte kundërshtuar tashmë ose do të kishte dalë një teori e re./MCN.tv

Të fundit

I vjen fundi shtypshkronjës së Universitetit të Oksfordit/ Ja sa shekuj rezistoi

Pas më shumë se katër shekujsh Oxford University Press do t'ia transferojë botimet e librave shtypshkronjave të tjera. BBC...

Shqipëria anëtarësohet në OKB/ Reagon Rama: Lajm i bukur për vendin tonë

Shqipëria është pranuar si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në KS të OKB. Në lidhje me këtë ngjarje, ka reaguar kryeministri Edi Rama....

Covid-19/ Britania e Madhe regjistron shifrën më të lartë ditore që prej shkurtit

Në 24 orët e fundit Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 8, 125 raste me koronavirus, e raportuar si rritja më e lartë e rasteve...

Atika goditet nga stuhia/ Ja sasia e ujit që ra brenda 40’

Një stuhi shiu ka përfshirë sot Atikën. Mësohet se stuhia përfshiu prefekturën e Atikës, ndërkohë që në Peristeri dhe Patisia deri në orën 15:00...

Miratohet ligji kundër reklamave që “promovojnë” homoseksualitetin

Partia e Kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban ka paraqitur një projektligj të ri në parlament, i cili parashikon se "reklamimi" i homoseksualitit nuk do...

Lajme të tjera

Web TV