“Ai shpërtheu”, Vuçiç tregon debatin dhe tensionet me Kurtin: Nuk do e njohim kurrë Kosovën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Ai erdhi duke mos u pajtuar për asgjë. Erdhi e më pyeti se kur do ta njohim Kosovën. I kam thënë kurrë. Ai shpërtheu”.

Kështu deklaroi presidenti serb Aleksandar Vuçiç pas takimit në kryeministrin Albin Kurti, i zhvilluar në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian. Takim që ka qenë tejet i tensionuar dhe kjo për faktin se Kurti i ka kërkuar në mënyrë të drejtpëërdrejt se kur do ta njohë Serbia, Kosovën si shtet i pavarur?

Presidenti serb shtoi se: “Unë u përgjigja ashpër, por nuk e kalova kufirin. Njeriu erdhi që të mos binte dakord për asgjë”.

“Delegacioni i Kosovës nuk dëshiron t’i zbatojë marrëveshjet e nënshkruara, pra nuk do fare të flasin për Asociacionin, ndërsa në anën tjetër kanë kërkuar ugjentisht të dijë se kur do ta njohim Kosovën dhe janë përqendruar në incidentet që kanë ndodh atje, që serbët po dëshirojnë përmes liturgjive dhe kishave në kohën kur këto kisha janë ndërtuar në kohën e Milloshevqit. Kemi folur për personat e zhdukur dhe nuk do të besoni, unë kam folur sipas principeve. Kam folur për atë se sa është e rëndësishme të zbulojmë vendet ku gjendet trupi i çdo shqiptari dhe serbi. Unë kam kërkuar që të ketë kërkime në nëntë lokacione, dy në Klinë një në Istog, një në Llapushnikë, Mehë të Gjakovë dhe Suharekë. Kemi kërkuar që ne t’i zhvillojmë zhvarrimin pasi dyshojmë se në këto lokacione ka trupa të serbëve, por ata kanë refuzuar”, ka thënë më tej Vuçiç.

Sipas Vuçiçit, është arritur pajtimi për vazhdim të dialogut deri në korrik. Takimi në Bruksel u zhvillua në prani të përfaqësuesve të Bashkimit Evropian, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, dhe Përfaqësuesit i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.


Të fundit

Ishin prekur nga “gripi i shpendëve”, asgjësohen 181 shpendë në Peqin

181 shpendë janë asgjësuar nga veterinerët në Peqin, pasi nga kontrollet ka rezultuar se ato janë të infektuara me...

“Ai shpërtheu”, Vuçiç tregon debatin dhe tensionet me Kurtin: Nuk do e njohim kurrë Kosovën

"Ai erdhi duke mos u pajtuar për asgjë. Erdhi e më pyeti se kur do ta njohim Kosovën. I kam thënë kurrë. Ai shpërtheu”. Kështu...

Qeni më i bukur në SHBA, një pekinez

Qeni më i bukur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shpallur Wasabi, i cili i përket një race pekineze. Çmimin është  dhënë  nga...

Teuta mëson kundërshtarin, ja ekipi me të cilin do përballet në Champions League

Skuadra kampione e Shqipërisë, Teuta, do të luajë kundër Sherif Tiraspol në fazën e parë kualifikuese të Champions League për sezonin e ardhshëm. Shorti i...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Nis takimi i parë mes Kurtit dhe Vuçiç

Ka nisur sot në Bruksel dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, ku kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ndodhet për herë të parë në tryezë përballë...

Lajme të tjera

Web TV