Enver Hoxha shiste mish derri të prishur dhe djathë me erë të keqe, ja gjoba që mori

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar një foto të hershme ditën e sotme, ku tregon një gjobë të marrë nga ish-diktatori Enver Hoxha në vitin 1940.

Sipas Dervishit, Hoxha shiste cigare dhe bënte aktivitet revolucionar, por një polic i vuri gjobë 5 franga.

Postimi i plotë i Dervishit:

“Është përmendur shpesh se në dyqanin “Flora” (të marrë me qira nga familja Bakiu) shoku Enver shiste cigare dhe bënte “aktivitet revolucionar”. Në fakt dyqani ishte si ato të fshatit të kohës së mëvonshme, i shumëllojshëm në mallra.

Polic Sejfiu i Bashkisë së Tiranë, e nuhati këtë gjë. Në orën 17.00 të ditës së mërkurë, të datës 7.8.1940, pasi kontrolloi i vuri gjobë 5 franga shtetasit Enver Hoxha, me profesion “shitës gjanash ushqimore” sepse në dyqan iu gjetën 3 këmbë derri të prishura me krimba të ekspozuara për shitje dhe 2 kuti djathi të firmës “Bell pauese”, me erë të keqe. Gjoba është nënshkruar edhe nga inspektori komandant i policisë. I gjobituri nuk ka nënshkruar, por gjoba është paguar.”, shkruan Dervishi.


Të fundit

Enver Hoxha shiste mish derri të prishur dhe djathë me erë të keqe, ja gjoba që mori

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar një foto të hershme ditën e sotme, ku...

Albert Ainshtain dhe gjenialiteti i teorisë së Relativitetit

Revolucioni i Ajnshtajnit fillon në vitin 1905, kur në revistën shkencore gjermane "annalen der physik" botohet një artikull: "Mbi elektrodinamikën e trupave që lëvizin",...

Serbia demonstron forcën ushtarake dhe paralajmëron investime

Nga ajri dhe nga toka, nga rrafshnalta e Peshterit në jug e deri në Kragujevc në Serbinë Qendrore, me armë të rënda dhe me...

Të fortin e bën makina

Frrok Çupi

Lajme të tjera

Web TV