Sëmundja: Kur nuk flet goja, flet trupi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Përgatiti Esmeralda Birçaj, eksperte e shëndetit mendor

Nga një ftohje e zakonshme, te çrregullimet e të ngrënit, ne mund të identifikojmë rrënjët psikologjike prapa shkaqeve patologjike. Trupi ynë vë zilen e alarmit përmes simptomave. Vihet në veprim për të na kujtuar se kemi nevojë për kujdes. Padyshim që pas çdo sëmundjeje ekziston një shkak patologjik. Sidoqoftë është mjaft interesante të shikosh sëmundjet fizike në një mënyrë simbolike. Ta shohim sëmundjen si gjuhën e shpirtit. Le të dëgjojmë me kujdes atë që ai ka për të na thënë..

Simptoma
Simptoma sipas psikanalizës është një tregues dhe zëvendësues i një kënaqësie impulsive që nuk ndodhi. Është rezultat i procesit të neveritjes. Sa herë që hasim një simptomë, aktivitetet specifike të pavetëdijshme janë të pranishme në mendjen e pacientit që përmbajnë kuptimin e simptomës. Simptoma formohet si një zëvendësim për diçka tjetër që mbetet e fshehur. Ky përkufizim i referohet simptomave të çrregullimeve mendore. Në të njëjtën kohë, ne mund ta huazojmë atë dhe ta zbatojmë atë në sëmundjet fizike.

Simptoma fizike
Le të shohim simptomat fizike si zëvendësime të një gjendjeje mendore, dëshire, veprimi, e cila nuk ishte e kënaqur dhe që ishte zmbrapsur. Diçka në të cilën nuk kemi qasje të vetëdijshme, buron nga një sëmundje. Për shembull, sulmi në zemër është zbuluar se shoqërohet me shtypjen e emocioneve. Një sulm i pafajshëm paniku që na bën të ndihemi sikur po mbytemi mund të na tregojë se diçka po na mbyt dhe ne nuk e shprehim atë. Nuk ka interpretim objektiv për secilën simptomë, pasi secila histori është unike. Kështu, për disa njerëz, dhimbjet e stomakut mund të shoqërohen me vështirësinë e “tretjes” së situatave të caktuara në jetën e tyre (duke shfaqur simptoma të dispepsisë-indigestion), ndërsa për të tjerët ka të bëjë me nevojën për të eleminuar emocionet toksike (simptomat e të përzierit).

Si ta interpretoj simptomën?
Pika fillestare për rrugën e interpretimit të sëmundjes mund të jetë mënyra se si ndihemi brenda trupit tonë. Cila është historia e tij? Si e trajtojmë atë dhe si i përgjigjet ai? Pastaj, përmes free associations, do të çojnë në mënyrë të pashmangshme në lidhje shumë interesante, duke marrë parasysh disa piketa të rëndësishme të jetës sonë. Nëse, për shembull, simptomat e një sëmundjeje filluan të shfaqen pas një ngjarje të veçantë, mund të jetë interesante të hetohet sëmundja me një fokus në secilën ngjarje. Një dhimbje muskulore, për shembull, që kur e përshkruajmë atë si “të mbërthyer” në shtrat, mund të mendojmë se në çfarë tjetër jemi mbërthyer mendërisht ose emocionalisht. The associations me fjalën “fiksim” janë të shumta dhe sigurisht na referojnë në fazat e hershme të zhvillimit sipas Frojdit.

Sëmundja si gjuhë e shpirtit
Me sëmundjen i flasim vetes tonë. Dhimbja, inflamacioni, shprehin me elokuencë ndjenjat tona. Çdo emocion kthehet në një ndjesi fizike… Çfarë na ha? Çfarë është ajo që na bën të na “çahet” koka? Çfarë na mbyt? Çfarë e mbingarkon belin/mesin tonë? Çfarë po na shqetëson? Çfarë kemi të vështirë për ta kapërcyer? Fjalët që përdorim kanë gjithmonë një kuptim të veçantë. Pjesa e trupit që gjithashtu vuan ka një rëndësi të veçantë (si e perceptojmë këtë organ ose funksionin e tij? Për shembull, koka drejton, koordinon manipulimet dhe vendimet? Analogji të ngjashme mund të gjenden në lidhje me aksidente, fraktura, lëndime.

Konvertimet

Shpesh, mendimet e frikshme shndërrohen në diçka tjetër përmes konvertimit, një koncept i prezantuar nga Frojdi. Mendimi sprapset nga vetëdija. Emocionet shoqëruese shpërndahen në trup. Intensiteti i mendimit në fjalë bëhet më pak kërcënues falë transformimit të tij në diçka fizike. Ne rezultojmë në disa mesazhe të shpirtit, të cilat manifestohen përmes trupit tonë. Problemet e shikimit si një refuzim për të parë diçka, duart e ftohta si një shenjë/tregues se na lanë në të ftohtin e banjës, paralizimi i dorës si bartës i një dëshire për të prekur një person tjetër ose veten tonë me një dëshirë erotike ose agresive… , një lloj tjetër i gjuhës… , një kod.

Lexo edhe :  Bashkia e Tiranës mbështet financiarisht ekipin shqiptar në Lojërat Olimpike të Tokyos, ja vlera e fondit të miratuar

Psikosomatike
Kur flasim për simptoma psikosomatike i referohemi një simptome, një gjendje patologjike (p.sh. dhimbjes), e cila përkeqësohet nga faktorë psikologjikë. Për shembull, kur kemi një ndjeshmëri në përgjithësi në mesin/belin tonë, kur nuk jemi mirë psikologjikisht, ne stresohemi, nuk shprehemi, jemi të shqetësuar, jemi të mërzitur, kjo mund të shkaktojë dhimbje në zonën tashmë të ndjeshme. Në këtë rast themi se dhimbja është psikosomatike. Sepse kishte dhimbje por jo në një intensitet të tillë.

Mishërimi
Mishërimi është pak më ndryshe. Në këtë rast ne tashmë nuk kemi ndonjë dhimbje, ndonjë shqetësim dhe kjo ndodh kur përjetojmë një shqetësim të fortë emocional. Me fjalë të tjera, emocionet intensive dhe të pakëndshme që përjetojmë kanalizohen përmes sikletit fizik (p.sh. në një periudhë zie mund të përjetojmë dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit, alergji, puçrra për shkak të gjendjes së fortë emocionale në të cilën ndodhemi dhe në asnjë rast nuk ka ndonjë problem organik).

Një mënyrë e veçantë e të shprehurit
Simptoma psikosomatike mund t’i shërbejë një qëllimi, për ta lehtësuar. Për shembull, një student i ardhshëm mund të ketë sulme të shpeshta paniku, sepse është e vështirë për të ose familjen e tij të largohet nga shtëpia. Konfliktet psikologjike zakonisht ndodhin në nënvetëdijen e individit me rezultatin që ne nuk mund t’i kontrollojmë ato, për t’i trajtuar ato. Kjo është arsyeja pse është e vështirë të merremi me çrregullimet tona psikosomatike. Le të mendojmë se shfaqja e tyre është një “zë ndihme” që bërtet në shpirtin tonë. Vetëm atëherë do ta dëgjonim. Të gjitha sëmundjet mund të konsiderohen si psikosomatike në kuptimin që reagimi i mendjes (shpirtit) mund të shfaqë një sëmundje fizike (trup). Disa sëmundje klinike mund të ndikohen shumë nga faktorë psikologjikë. Këto përfshijnë sindromën e zorrës së irrituar, hipertensionin, ulçerat e stomakut dhe ekzemën. Simptomat fizike mund të shkaktohen nga stresi dhe ankthi.

Përfitimi anësor i sëmundjes
Në fund të fundit, kemi të drejtë të vuajmë, sepse përmes sëmundjes kemi prova se diçka nuk është në rregull brenda nesh. Dhimbja e brendshme, mendore fiton një formë të jashtme, një qenie reale. Kështu, mund të bëhet e dukshme dhe e besueshme. Prandaj, është e rëndësishme të mendoni për sëmundjen si një mënyrë për të ‘shërbyer’. Çfarë na ofron kjo simptomë në fund të fundit? Si na bën të ndihemi për rezultatin? Dhe sigurisht që koha nuk është e rastësishme. Dhimbja e shpinës do të shfaqet kur kemi nevojë për një mendor – mental përveç pushimit fizik. Ato do të shfaqen dhe do të jenë sinjali i nevojës për një pushim.

Disa interpretime
Gjuri: Ky artikulacion na tregon se nëse duam të ecim përpara duhet të përkulemi. Ndoshta problemet këtu lidhen me kokëfortësinë tonë për të qëndruar në një situatë që na dhemb, pa fleksibilitet. Ndonjëherë, ne mund të vuajmë atje për shkak të tërheqjeve të vazhdueshme.

Koka/Komandanti/ Lëkura: Mbrojtja, kontakti, dëbimi, kufijtë, dashuria.
Qafa: mënyra e takimit të idesë me energjinë e frymëmarrjes dhe zemrës: arsyeja ose veprimi.
Ekstremitetet e sipërme: veprim, aftësia për të vepruar.
Shpina/Shtylla kurrizore: qëndrimi në këmbë, ngritje peshash, shpinë (shembulli mbrapa). Ekstremitetet e poshtme: zbulimi, lëvizja, socializimi.
Hips: pika e mbështetjes (si dhe shpatullat).
Zemra: jep jetë
Fryma: jeta, gëzimi i jetës dhe ekzistencës, ritmi, hapësira (çfarë na mungon?)
Zorra e hollë: zgjedh dhe ndan.
Zorra e trashë: eliminon tepricën.
Pankreasi: ëmbëlsia e jetës që ndihmon tretjen, menaxhimin e energjisë.
Vlen të dëgjojmë me kujdes shenjat e trupit tonë dhe të lejojmë që mendimet tona të na udhëtojnë në thellësitë e shpirtit tonë. Ne mund të zbulojmë se sëmundja përfundimisht përpiqet të na kurojë.

 


Të fundit

Sëmundja: Kur nuk flet goja, flet trupi

Përgatiti Esmeralda Birçaj, eksperte e shëndetit mendor Nga një ftohje e zakonshme, te çrregullimet e të ngrënit, ne mund të...

Kush ishin anglo-saksonët? Fise paqësore apo barbare?

Format e kafkës së anglo-saksonëve antikë, kanë zbuluar se ata ishin të lidhur jo aq midis tyre nga trashëgimia gjenetike, sesa gjuha dhe kultura...

Kurti nuk ndryshon qëndrim për Ujmanin – SHBA: Palët t’i përmbahen marrëveshjes së 4 shtatorit

Shtetet e Bashkuara presin që Kosova dhe Serbia t’iu përmbahen detyrimeve të marrëveshjes së Uashingtonit të nënshkruar më 4 shtator 2020. Por janë ende...

Pavarësia e SHBA-ve, Kim: E kapëm me krenari dorën e Shqipërisë dhe s’e lëshuam kurrë

Politika shqiptare u bë bashkë në urimin e Pavarësisë së SHBA në një takim të organizuara nga Ambasada Amerikane në Tiranë. Në këtë eveniment...

Vera e re në fuçinë e vjetër, një letër me 10 pika për ministrin e Brendshëm Bled Çuçi

Nga ROLAND QAFOKU Padyshim që Bledi Çuçi është nga politikanët më të vlerësuar në këto 20 vitet e fundit. Ka ruajtur të njëjtën sjellje me,...

Lajme të tjera

Web TV