Pas 9 ditësh, fiket zjarri në malin e Tomorit! Digjen rreth 25 hektarë pyll me pisha

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas 9 ditësh nën “pushtetin” e flakëve, më në fund zjarri në malin e Tomorit është shuar. Zjarri ra në pyllin me pisha, që është zonë e mbrojtur, ndërsa më pas flakët u përhapën shpejt për shkak të erës dhe vështirësisë së ndërhyrjes së zjarrfikësve për shkak të terrenit të vështirë malor. Për shuarjen e zjarrit u angazhuan zjarrfikësja e Poliçanit dhe forcat e xhenjos së Poshnjës, ndërsa u ndërhy edhe nga ajri me helikopterë, për shkak të terrenit të veshtirë.

Nga zjarri është djegur një sipërfaqe prej rreth 25 hektarë pyll me pisha, por megjithatë pritet që inspektorët përkatës të nxjerrin një shifër më të saktë të sipërfaqes së shkrumbuar.

Për zjarrin në malin e Tomorit janë arrestuar 2 persona, si autorët të zjarrvënis, gjatë kohës që ata mblidhni bimë medicinale në zonë. Në pranga kanë rënë Bardhyl Murati, 50 vjeç dhe  Elton Topi, 32 vjeç, të cilët kishin ndezur zjarr gjatë kohës që kanë qenë duke mbledhur bimë medicinale, por flakët u dolë nga kontrolli duke djegur kurorën me pisha.


Të fundit

Pas 9 ditësh, fiket zjarri në malin e Tomorit! Digjen rreth 25 hektarë pyll me pisha

Pas 9 ditësh nën "pushtetin" e flakëve, më në fund zjarri në malin e Tomorit është shuar. Zjarri ra...

Pritjes së ëmbël i erdhi fundi, Eni Vasili sjell në jetë dy binjaket

Moderatorja Eni Vasili është bërë nënë për herë të parë. Ajo ka sjellë në jetë dy vajza binjake. Lajmi është bërë i ditur nga...

“Po kjo ça është?!”/ Shihni si arrestohet i riu që u fut me të kuqe dhe kërkoi t’ia ‘hedhë’ me 20-çe (Video)

Policia Rrugore vijon me kontrollet intensive në të gjithë vendin, duke përdorur radarë, dronë, alkooltestues, makina të paloguara, kamera dhe aparate fotografike. Gjatë kontrolleve janë...

E rëndë në Durrës/ E reja ndërron jetë 5 ditë pas lindjes së djalit

Ardita Muça, 29-vjecare, ka ndërruar jetë 5 ditë pas lindjes së fëmijës të dytë, vetëm një ditë pasi kishte dalë nga materniteti i Durrësi,...

U kapën me 4 ton drogë/ Prokurori kërkon 40 vite burg për 4 shqiptarët (Emrat)

Prokurori italian në Leçe kërkon plot 38.8 vite burg për katër shqiptarë të përfshirë në trafikun e sasive të mëdha të narkotikës drejt shtetit...

Lajme të tjera

Web TV