Tryeza e përbashkët për drejtësinë, Gjonaj: Skemi vetëm njerëz të rinj, por sistem drejtësie të ndryshuar tërësisht

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Krerët e institucioneve po zhvillojnë një tryezë të përbashkët për drejtësinë dhe zhvillimet e fundit. Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka deklaruar se nuk kemi vetëm njerëz të rinj, por një sistem drejtësie të ndryshuar tërësisht.

Gjonaj tha se pastrimi i gjyqësorit ka qenë i nevojshëm, ndërsa nënvizoi se është i rëndësishëm edhe bashkëpunimi mes institucioneve. Ndërkaq apeloi prokurorët të tregojnë se e ushtrojnë detyrën me përgjegjshmëri.

“S’kemi vetëm institucione  të reja me njerëz të rinj por kemi një sistem drejtësie penale të ndryshuar tërësisht që repsektohen parimet e paanësisë transparencës dhe profesionalizmit. Pavarësia e prokurorit është e garantuar nga soistemi ashtu siç është e garantuar promovimi.

Emërimi i prokurorit të përgjithshëm me procedurë të ndryshme është hap shumë i vlerësuar, në sistemin e ri të drejtësisë. BKH është funksionale dhe  mundësia për të goditur krimin është në nivle më të larta. Procesi i pastrimit të prokurorit është i nevojshëm dhe do të vijojë të mbështetet nga ne. I kemi dhënë mbështetje infrastrukturore për sistemin  e ri të pagave të prokurorëve.

Tani jemi në një fazë tjetër atë të konsolidimit të rezultateve të reformës në drejtësi dhe sitemit penal. Raporti i reformës do të prezantohet shpejt.

Efektshmëria e sitemti të drjetësisë e nevojshme. Institucionet janë ngritur dhe kanë hedhur baza për funksionimin e tyre. Tashmë është momenti që secili të shohë brenda përgjegjësisë së tij dhe funsksionit të tij duke vendosur në themel standardet më të mira të drejtësisë së re. Përgjegjësitë. Bashkëpunimi mes institucioneve është thelbësore. Kemi pika takimi të përbashkëta të vendosura. Jemi 5 institucione që lidhen me sistemin e drejtësisë penale”, tha Gjonaj.

 

Të fundit

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Rama: T’i japim mbështetje financiare dhe ushtarake Ukrainës të ndalë agresorin

Kryeministri Edi Rama në samitin që po mbahet në Tiranë u ka bërë thirrje vendeve më të fuqishme ekonomikisht që të japin mbështetje financiare...

Samiti për Ukrainën/ Rama: Prania e Zelenskyt është një kujtesë që Putin nuk ia ka dalë

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sërish mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën, në lidhje me luftën e saj ndaj Rusisë. Gjatë fjalës së tij në Samitin...

Shenjat që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar

Të biesh në dashuri është një ndjenjë magjike, prandaj këngët, librat, filmat dhe çdo situatë tjetër që rrotullohet rreth këtij përjetimi është kaq e...

Lajme të tjera

Web TV