I kapur nga SPAK, Rama shkarkon Tushen  

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra kryebashkiakun e Lushnjes, Fatos Tushe. Me vendim të Këshillit të Ministrave, thuhet se Tushe ka kryer shkelje të rënda me postin e tij të kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe për këtë ai shkarkohet nga detyra, vendim që hyn menjëherë në fuqi. Ky vendim është marrë ditën e martë nga Këshilli i Ministrave, në po të njëjtën ditë kur Fatos Tushe u arrestuar nga SPAK për shpërdorim detyre, ndërsa dje vendimi është publikuar në Fletoren Zyrtare. Propozimi për shkarkimin e kryebashkiakut është bërë nga Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi teksa vendimi është publikuar dhe në fletoren zyrtare duke hyrë në fuqi menjëherë. Pas arrestimi të Tushes, erdhi dhe reagimi nga kryeministri Rama, i cili tha se ai nga PS nuk do ketë asnjë mburojë dhe se duhet të përballet vetë me drejtësinë. Pas këtij reagimi, ka ardhur edhe vendimi për shkarkimin e Tushes nga kreu i Bashkisë së Lushnjës. Fatos Tushe u arrestua një ditë më parë nga SPAK për shpërdorim detyre në lidhje me një tender abuziv me vlerë 24 mln lekë për rehabilitimin e kanalit ujitës. Kryebashkiakut Tushe i janë vënë pranga në zyrën e tij, ndërsa bashkë më të u arrestuan edhe 8 zyrtarë të bashkisë Lushnje dhe 2 biznesmenë. Në hetimet e SPAK janë përfshirë  përgjime dhe vëzhgime, kontrolle të financave dhe transaksione të zyrtarëve, nga ku rezultoi se zyrtarët lekët e tenderave i kalonin në kompani private në mënyrë fiktive. Tenderi 24 mln lekë për rehabilitimin e kanalit ujitës ishte fituar nga kompania Euro Alb SHPK, me pronar Bujar Muratin i cili po ashtu është arrestuar. Euro Alb shpk ka qenë kompania e vetme në garë dhe ky investim do të kryhej në fshatin Bitaj. Mes të arrestuarve janë zyrtarë të tjerë të Bashkisë, Flamur Peqini, me detyrë Drejtor i Ndërmarrjes së Pasurisë Publike në Bashkinë Lushnjë, Gazmend Çela,  Bektash Nexha,  Blerta Turku dhe 2 biznesmenët Ibrahim Lami dhe Bujar Murati. 4 të tjerë janë lënë në ‘Arrest në shtëpi’, Margarita Gjermeni, Ani Simoni; Andri Mushaj dhe Xhemal Hasko. Ndaj tyre rëndojnë akuzat për veprën penale, “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shkelja barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike”, “Shpërdorimi i detyrës”, dhe “Falsifikimi i dokumenteve”.

Lexo edhe :  SPAK shtrëngon prangat e antikorrupsionit

 


Të fundit

Kryeprokurori Çela: Destinacioni final është shteti ligjor

“Destinacioni final është shteti ligjor dhe kthimi i  besimit të publikut te drejtësia”. Këtë mesazh përcolli prokurori i përgjithshëm,...

I kapur nga SPAK, Rama shkarkon Tushen  

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra kryebashkiakun e Lushnjes, Fatos Tushe. Me vendim të Këshillit të Ministrave, thuhet se Tushe ka kryer shkelje...

Kryeprokurori i SPAK: Ajo që po ndodh, është vetëm fillimi

Nga Fernada Cenko   Një ditë pas prangosjes së kryebashkiakut të Lushnjes, kreu i SPAK Arben Kraja paralajmëron të tjera arrestime. Ai tha se në ditët...

Horoskopi sot, e enjte 8 korrik 2021

Dashi Të gjithë mund të jenë kritikë, por kjo nuk do të aplikohet domosdoshmërisht për ju sot. Aktualisht ndodheni në një fazë ku nuk duhet...

Lajme të tjera

Web TV