COVID-19/ Silva Bino: Rikthehen masat, nëse shfaqet varianti Delta dhe rriten shifrat

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shqipëria është në alert sa i përket variantit indian, Delta të Covid-19.

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë, Silva Bino, është shprehur se nëse në vend do të konfirmohen raste të variantit Delta atëherë do të ketë rishikim të masave anti-Covid.

“Nëse do të kemi raste me Delta natyrisht që do të ketë rishikim të masave. Nëse do të vërejmë bile edhe rritje të numrave të rasteve apo grumbullimeve natyrisht masat do të rishikohen. Imuniteti natyror nuk është i mjaftueshëm duhet vaksinimi i plotë me të dyja dozat është ai që të mbron nga të gjitha variantet,” tha Bino.

Kujtojmë që pak ditë më parë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se ka sinjale se varianti Delta ka mbërritur në Shqipëri.

Ajo tha se disa mostra janë dërguar drejt laboratorit në Gjermani për të bërë vlerësimin e mëtejshëm nëse kemi të bëjmë me variantin “Delta” në vendin tonë apo jo.


Të fundit

Jul Cezari, gjenerali që nuk njihte humbje

Në 12 korrik të vitit 100 p.e.s, lindi Gaius Julius Caesar (Jul Cezari), gjeneral romak, nga familje aristokrate që...

COVID-19/ Silva Bino: Rikthehen masat, nëse shfaqet varianti Delta dhe rriten shifrat

Shqipëria është në alert sa i përket variantit indian, Delta të Covid-19. Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë, Silva Bino, është shprehur se nëse në vend...

Ja përse nevojitet një stacion radiofonik në Shqipëri

Radiocorriere (1931) Nga Aurenc Bebja*, Francë “Radiocorriere” ka botuar, me 2 maj 1931, në faqen n°15, një shkrim në lidhje me nevojën asokohe të...

Berlini, sërish adresa e preferuar për Uashingtonin (i përditësuar)

Vizita e kancelares Angela Merkel në Uashington ka rëndësi praktike: ajo pritet të kontribuojë në rigjallërimin e marrëdhënieve SHBA-Gjermani. Njëkohësisht vizita flet me simbolikën...

Mashtrim dhe trafikim 2 ton hashash, ekstradohen nga Gjermania dy shqiptarët e shpallur në kërkim ndërkombëtar (Emrat)

Interpol Tirana ka ekstraduar nga Gjermania dy shqiptarë të shpallur në kërkim ndërkombëtar për vepra të rënda penale. Njoftimi: Falë shkëmbimit në kohë të informacionit mes...

Lajme të tjera

Web TV