Simptomat e variantit “delta”, çfarë duhet t’i kushtojmë vëmendje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në fillim të pandemisë, agjencitë qeveritare dhe autoritetet shëndetësore u përpoqën të informonin njerëzit se si të njohin simptomat e koronavirusit.

Sidoqoftë, raportet e hershme të simptomave të variantit delta tregojnë se ato ndryshojnë nga ato të zakonshmet me të cilat deri më tani kemi shoqëruar COVID-19 më së shumti.

Mënyra se si virusi shkakton sëmundjen varet nga dy faktorë.

Njëra është virale dhe përfshin shpejtësinë e replikimit, si dhe mënyrën e transmetimit. Faktorët virale ndryshojnë ndërsa evoluon virusi.

Një faktor tjetër varet nga bartësi i virusit dhe mund të ndikohet kryesisht nga mosha, gjinia, ilaçet e përdorura, dieta, stresi dhe shëndeti.

Sipas të dhënave nga Britania e Madhe, të cilat janë mbledhur përmes një aplikacioni në të cilin përdoruesit raportojnë simptomat e sëmundjes, duket se simptomat e COVID kanë ndryshuar me ato nga lloji origjinal nga Wuhan. Ethet dhe kollitja kanë qenë simptoma të zakonshme që nga fillimi i pandemisë, ndërsa dhimbje koke dhe dhimbje të fytit kanë ndodhur në disa pacientë. Të gjitha këto simptoma ndodhin te njerëzit e infektuar me llojin delta. Por, hunda e lëngshme nuk është përmendur si simptomë deri më tani, por kjo ka ndryshuar me llojin e ri të koronavirusit, shkruan “The Conversation”.

Humbja e nuhatjes në fillim të një pandemie ishte një nga simptomat më të zakonshme të koronavirusit. Në rastin e variantit delta, tendosja e anosmisë (humbja e shijes) renditet e nënta.

Ndryshimet në simptoma mund të shoqërohen gjithashtu me vaksinimin. Shumica e të moshuarve janë vaksinuar kundër COVID-19, kështu që tani të rinjtë po sëmuren më shumë. Ata në përgjithësi kanë simptomat e sipërpërmendura më të lehta të sëmundjes.

Dhe ndryshimet në vetë virusin mund të ndikojnë në ndryshimin e simptomave. Por, ende nuk është plotësisht e qartë pse simptomat e sëmundjes ndryshojnë me llojin e ri.

Lexo edhe :  SPAK, reagim zyrtar për arrestimet në Ministrinë e Brendshme: Shkelje të prokurimit publik

Të dhënat e deritanishme tregojnë se varianti delta i koronavirusit është më ngjitës në lidhje me llojin origjinal, por edhe në lidhje me variante të tjera të përhapura.

***

Prof. Tim Spector, i cili drejton studimin e Zoe Covid Symptom, thotë se infektimi me variantin Delta tek të rinjtë mund të jetë si “më shumë si një ftohje”.

Por megjithëse mund të mos ndihen shumë të sëmurë, ata mund të jenë ngjitës dhe t’i vënë të tjerët në rrezik. Kushdo që mendon se mund të ketë Covid duhet të bëjë një test, raporton BBC.

Por, Prof. Spector thotë se këto tani janë më pak të zakonshme, bazuar në të dhënat që ekipi i Zoe ka marrë nga mijëra njerëz që kanë regjistruar simptomat e tyre në një aplikacion.

“Që nga fillimi i majit,  kemi monitoruar simptomat kryesore në përdoruesve të aplikacioneve dhe ato nuk janë të njëjtat me ato që ishin,” thotë ai.

Ndryshimi duket i lidhur me rritjen e variantit Delta, identifikuar fillimisht në Indi dhe tani përbën 90% të rasteve Covid në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ky variant duket se po funksionon pak më ndryshe”, thotë ai. “Njerëzit mund të mendojnë se sapo kanë marrë një të ftohje dhe vazhdojnë të shkojnë në festa dhe mund ta përhapin virusin në gjashtë njerëz të tjerë,” deklaroi studiuesi.


Të fundit

Simptomat e variantit “delta”, çfarë duhet t’i kushtojmë vëmendje

Në fillim të pandemisë, agjencitë qeveritare dhe autoritetet shëndetësore u përpoqën të informonin njerëzit se si të njohin simptomat...

Dosja e SPAK/ Si abuzuan me tenderat e uniformave zyrtarët e MB, kush është anëtarja që nuk pranoi të firmosë

Zbardhet dosja e SPAK për abuzimin e zyrtarëve të Ministrisë së Brendshme me tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit, që kapte vlerën e...

Kampionët mbërrijnë në Itali, pas 53 vitesh trofeu vjen në Romë (Video)

Kampionët e Evropës kanë mbërritur në Itali, duke sjellë në Romë pas 53 vitesh trofeun e mbretit të Europës.  Fluturimi i ardhur nga Londra...

Rama poston foto nga rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit: Punimet po ecin me ritme të larta

Rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit po ecën me rimte të shpejta dhe brenda vitit 2021 pritet që të ketë përfunduar dhe të jetë...

“Mosbindja Civile ndaj Qeverisë” eseja e Thoreaut që mahniti botën

Në 12 korrik të vitit 1817, në SHBA, lindi Henry David Thoreau, filozof amerikan dhe autor. Ai u nda nga jeta në 1862. Ndërkohë që...

Lajme të tjera

Web TV