Kanabisi mes domateve/ Reagon Ministria: Ja pse kultivohet bima narkotike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Bujqësisë ka reaguar pas lajmit që u bë publik dje, në lidhje me serën bujqësore që kultivonte kanabis sativa.

Sipas reagimi zyrtar, mbjellja e kanabisit bëhet në bashkëpunim me policinë dhe prokurorinë, për arsye shkencore.

“QTTB Lushnjë, në fushën e saj të veprimtarisë bashkëpunon me ente publike dhe private. Në këtë kuadër, bazuar në kërkesat e Prokurorisë /Policisë së Shtetit, kryen për llogari të hetimeve të tyre mbjelljen e farërave të bimeve të dyshuara si bimë narkotike. Bimet në fjalë janë mbjellë sipas kërkesës së tyre më shkresën numër 369, datë 4.05.2021”, thuhet në reagim.

Gjithsesi, në reagimin e saj, ministria nuk jep detaje se pse i fshiu pamjet ku tregohej bima narkotike.

Reagimi i ministrisë

Në vijim të disa raportimeve dizinformuese në media të ndryshme informojmë si më poshtë: Qendra e Transferimit të Teknologjive Bujqësore (QTTB) Lushnjë, ka në objektin e punës kërkimin/transferimin e teknologjive bujqësore për kulturat perimore dhe grurin si dhe identifikimin, testimin, përshtatjen e metodave dhe inputeve të reja në praktikat bujqësore. Kjo qendër disponon edhe një serrë për prodhimin dhe testimin e fidaneve të llojeve të ndryshme.

QTTB Lushnjë, në fushën e saj të veprimtarisë bashkëpunon me ente publike dhe private. Në këtë kuadër, bazuar në kërkesat e Prokurorisë /Policisë së Shtetit, kryen për llogari të hetimeve të tyre mbjelljen e farërave të bimeve të dyshuara si bimë narkotike. Bimet në fjalë janë mbjellë sipas kërkesës së tyre më shkresën numër 369, datë 4.05.2021.

Kjo formë e bashkëpunimit është e hershme dhe e vazhdueshme midis QTTB-ve dhe Prokurorisë/Policisë, në funksion të evidentimit të farërave të dyshuara nëpërmjet mbjelljes dhe rritjes deri në një fazë të caktuar.

Lexo edhe :  Balla inspekton punimet në lagjen “Brigada e 17 Sulmuese” në Elbasan: Gati projekti i madh për rikualifikimin urban

Që prej vitit 2010 kjo procedure bëhet sipas një protokolli të përcaktuar qartë, që fillon nga marrja në dorëzim e farërave, mbjellja e tyre, shërbimet dhe dorëzimi i bimëve sipas dokumentacionit përkatës. Për mbjelljen e këtij numri të kufizuar bimësh shfrytëzohen të njejtat ambiente që përdoren edhe për kultivimin e bimëve të tjera.

Gjithashtu në vijim të sqarimit të opinionit publik referuar lajmeve të fundit mbi një zjarr të rënë në QTTB Lushnjë, informojmë se ky informacion është i pasaktë. Bëhet fjalë për një zjarr në një sipërfaqë të kufizuar toke në distancë me këtë qendër, ku digjeshin mbeturina kashte (hamullash) pas korrjes së grurit.

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural mbetet e hapur dhe në dispozicion për cdo informacion tjetër që mund të nevojitet.


Të fundit

Kanabisi mes domateve/ Reagon Ministria: Ja pse kultivohet bima narkotike

Ministria e Bujqësisë ka reaguar pas lajmit që u bë publik dje, në lidhje me serën bujqësore që kultivonte...

Rama paralajmëron ministrat: Nëse nuk reagoni pas rekomandimit të APP, do ju çoj në SPAK

Kryeministri Edi Rama u ka bërë të qartë ministrave se nëse nuk ka asnjë reagim nga ana e tyre pas rekomandimeve të Agjencisë së...

Skënder Kuçi, krenar për medaljet e varura në zemër, e jo në xhaketë

Nga Bashkim Koçi Për Skënder Kuçin, një ndër katër të parët specialist të bujqësisë me arsim të lartë në Skrapar, kisha dëgjuar të flitej shumë...

Sa është mundësia që Berisha të kthehet në krye të PD? Përgjigja epike e Enkeled Alibeajt (Video)

Sa është mundësia që Berisha të kthehet në krye të PD? Përgjigja epike e Enkeled Alibeajt Deputeti dhe një nga figurat më të rëndësishme të...

14 Korrik, Festa Kombëtare e Francës/ Historia dhe festimet madhështore që do të zhvillohen

 Mentor HOXHA - Paris   Që nga viti 1880, Republika e Francës organizon çdo 14 Korrik parada të mëdha ushtarake dhe aktivitete të shumta kulturore...

Lajme të tjera

Web TV