Shtyhet seanca për Adriatik Llallën në 29 korrik, mungonte avokati

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Seanca për Adriatik Llallën është shtyrë për më 29 korrik, kjo sepse mungonte avokati Sokol Hazizaj. Mësohet se Llalla ishte i pranishëm në seancë, por kërkoi qe vendimi të jepej në prani të avokatit të tij.

Adriatik Llalla u bë zyrtari më i lartë shqiptar i dënuar ndonjëherë nga një gjykatë në vend. Pas kërkesës së SPAK, GJKKO mori një vendim historik, në një seancë ku nuk munguan edhe përfaqësues të ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipërisë.

Ish-Prokurori i Përgjithshëm i vendit, Adriatik Llalla, u dënua me 2 vite burg dhe 5 vite përjashtim nga postet publike. Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar pranoi pretencën e SPAK duke mbyllur kështu në shkallë të parë këtë çështje.

Një hetim i nisur në mars të vitit 2018 përfundoi kështu pas 3 vitesh. Llallës i janë sekuestruar 4 sipërfaqe toke dhe një shtëpi në Durrës për llogari të shtetit. Sipas gjykatës Llalla ka blerë prona me çmim të ulët i ka rivlerësuar nga 4 deri në 12 herë me çmime më të larta pasi nuk kishin origjinë të ligjshme për krijimin e këtyre pasurive./Shqiptarja.com


Të fundit

Veliaj takim me homologun Bakoyannis: Finalizojmë projektet për ngritjen e Qendrës kulturore shqiptare

Gjatë takimit në Athinë, në kuadër të një simpoziumi të organizuar prej ish-kryeministrit George Papandreu, kryetari i bashkisë së...

WhatsApp sjell risinë e re: Mund të dërgoni mesazhe pa përdorur celularin

WhatsApp po teston një veçori të re që do t'i lejojë njerëzit të dërgojnë mesazhe pa përdorur telefonin e tyre për herë të parë....

Shtyhet seanca për Adriatik Llallën në 29 korrik, mungonte avokati

Seanca për Adriatik Llallën është shtyrë për më 29 korrik, kjo sepse mungonte avokati Sokol Hazizaj. Mësohet se Llalla ishte i pranishëm në seancë,...

Skandali në spitalin “Shefqet Ndroqi”/ Tirja lirohet nga burgu, Gjykata i ndryshon masën

Gjykata ka vendosur të ndryshojë masën e sanitares Tire Alldervishi e cila ishte e përfshirë në skandalin e ndodhur në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Mësohet se...

Fatos Tushe u arrestua, zgjidhet kryetarja e re e Bashkisë Lushnjë (Emri)

Eriselda Sefa do të jetë kryetarja e re e Bashkisë Lushnjë, pas votimit të 34 anëtarëve të pranishëm, me 29 vota pro, 4 vota...

Lajme të tjera

Web TV