Varianti Delta/ Zyrtarët amerikanë: Po rrit shkallën e vdekshmërisë në SHBA

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Varianti Delta i COVID-19 është tani varianti dominues në të gjithë botën dhe po sjell një rritje të vdekjeve rreth Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pothuajse tërësisht midis njerëzve të pa-vaksinuar, thanë zyrtarët amerikanë të premten.

Sipas Reuters, rastet me COVID-19 janë rritur për 70 për qind gjatë javës së kaluar dhe vdekjet janë rritur me 26 për qind, derisa shumica e rritjes ndodhi në qarqe me nivele nën mesatare të vaksinimit, tha Drejtoresha e Qendrës amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Rochelle Ëalensky gjatë një konference shtypi.

“Kjo po bëhet një pandemi e të pa-vaksinuarve”, tha ajo.

Ndryshe, bazuar në të dhënat e Worldometer, SHBA-ja ka regjistruar deri më tani 34.8 milionë raste me coronavirus, derisa numri i viktimave u rrit në 624 mijë.

 


Të fundit

Varianti Delta/ Zyrtarët amerikanë: Po rrit shkallën e vdekshmërisë në SHBA

Varianti Delta i COVID-19 është tani varianti dominues në të gjithë botën dhe po sjell një rritje të vdekjeve...

Rudina Magjistari i lë të gjithë pa fjalë, mbulon trupin me tatuazhe (Foto)

Pas një sezoni të gjatë e të suksesshëm me emisionin e saj, Rudina Magjistari më në fund ka gjetur kohën për pak pushime dhe...

Megan Fox e cilësoi Trumpin “legjendë”, ja si e pritën adhuruesit e saj deklaratën

Megan Fox ka sqaruar pozicionin e saj pas deklaratave që bëri për Donald Trump, gjatë intervistës së saj në emisionin “Jimmy Kimmel Live!”. Aktorja i...

Ndryshimet klimatike/ Shkencëtarët dështuan në parashikimin e intensitetit të përmbytjeve dhe të nxehtit, ja çfarë kërkojnë

Shkencëtarët më të mirë të cilët studiojnë ndryshimet klimatike, pranuan se nuk arritën  të parashikojnë intensitetin e fenomeneve ekstreme të motit, si përmbytjet në...

Çuçi takim me Dritan Abazoviç: Së shpejti hapet pika e re kufitare Shqipëri-Mali i Zi

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka pritur në një takim zv.kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare...

Lajme të tjera

Web TV