Ja çfarë veprimesh duhet të bëni që të mbani ankthin nën kontroll

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Duke mbyllur” bisedën në kokën tuaj do të jetë më e lehtë të jetoni momentin në harmoni dhe më shumë siguri.

Provo teknikën e frymëmarrjes

Gjëja e parë që ndodh tek një person që përfshihet nga ankthi, ndodh një rritje e aktivitetit të amigdalës që luan një rol kyç në përpunimin e emocioneve tona dhe ndodhet në sistemin limbik të trurit. Frymëmarrja është më sipërfaqësore dhe më e thjeshtë, zemra rreh më shpejt dhe kjo gjë ndikon edhe tek mendimet mendimet, duke i bërë më stresuese e shqetësuese. Mënyra më e mirë për të ndërprerë këtë cikël është të ndryshosh atë që trupit po i nddodh fizikisht. Filloni nga frymëmarrja. Ndaloni dhe merrni frymë katër herë, bëni një pushim dhe nxirrni frymën për katër herë. Gjatë kohës që e bëni përsërisni një shprehje si për shembull ‘qetësohu’. Është gjëja më e thjeshtë që mund të bësh nëse ndihesh vërtet në ankth.

Sfido mendimin tënd

 

Është e dobishme të krijosh ritualin e të ‘sfiduarit të vetes’, sidomos nëse keni tendencën të mendoni për më të keqen. Për të ndaluar atë që po ndodh, sfidoni mendimin tuaj. Pyesni veten: ‘Sa reale është kjo? Mendoni se çfarë do t’i thonit një miku në të njëjtën situatë.’

Shkruaje

Nëse të ndodh të biesh në një spirale mendimesh ankthi, ndalo dhe shkruaj gjithçka për të cilën po shqetësohesh dhe pastaj merr në konsideratë atë që ke shkruar: është realiste apo e ekzagjeruar?

Shkëpute veten

Merr dikë në telefon ose bëj një aktivitet që kërkon përqëndrim, si një puzzle Sudoku, për të larguar mendjen nga mendimet e pakëndshme që po ju shqetësojnë.

Lexo edhe :  E trishtë/ Ndahet nga jeta shkrimtari Uran Kostreci

Provo meditimin e vetëdijshëm

Ekzistojnë aplikacione të ndryshme për meditimin, të dobishme për të gjetur qetësinë gjatë ditës sepse këto aplikacione ju ndihmojnë të përqëndroheni në momentin e tanishëm. Në vend që të mendoni për të gjithë gjërat e tjera, jepini pushim trurit tuaj. “Duke mbyllur” bisedën në kokën tuaj do të jetë më e lehtë të jetoni momentin në harmoni dhe më shumë siguri.


Të fundit

Ja çfarë veprimesh duhet të bëni që të mbani ankthin nën kontroll

“Duke mbyllur” bisedën në kokën tuaj do të jetë më e lehtë të jetoni momentin në harmoni dhe më...

Ndërtuan pa leje në bregdetin e Vlorës, policia arreston 3 persona

Policia e Vlorës ka arrestuar në flagrancë 3 persona pasi u konstatuan se kishin kryer ndërtime pa lejë në vijën bregdetare. Policia bën me dije...

Mosmarrëveshja mes fqinjësh përfundon në tragjedi, italiani vret me thikë shqiptarin

Një 59-vjeçar shqiptar është vrarë me thikë mëngjesin e së shtunës në Itali. Viktima është Caf Nikaj, ndërsa autori është një italian 63-vjeç, Lorenzo...

Përfituan mijëra euro duke mashtruar në Facebook/ Policia arreston personin e 11 të grupit në Tiranë

Policia në Tiranë ka konfirmuar sot arrestimin e personit të 11, të cilët kanë mashtruar përmes përfitimeve në rrjetin social Facebook. Bëhet fjalë për 22-vjeçarin...

Yuri Kim për sopranon e famshme shqiptare: Takova një nga idhujt e mi

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim është shprehur e ngazëlluar nga takimi që ka pasur me sopranon shqiptare Ermonela Jaho. Diplomatja amerikane ka...

Lajme të tjera

Web TV