Ja sa milionë euro do ti paguajë Britania e Madhe Francës për të frenuar emigrimin ilegal

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Britania do t’i paguajë Francës 62.7 milion euro për të financuar emigrimin e paligjshëm përmes Kanalit Anglez.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Brendshme.

Marrëveshja mes dy vendeve do të ketë në bazë dyfishimin e numrit të oficerëve francezë të vendosur përgjatë bregdetit me zonën e tyre të patrullimit, shkruan Euronews.

Ai gjithashtu përfshin vendosjen e teknologjisë së avancuar të mbikëqyrjes dhe automjeteve për të rritur mbikëqyrjen përgjatë bregdetit francez, si dhe fonde për të siguruar kthime vullnetare në vendet e origjinës dhe për të investuar në qendrat e pritjes për emigrantët në të gjithë Francën.

Marrëveshja u njoftua të martën në mbrëmje pasi Sekretari i Brendshëm Britanik Priti Patel dhe Ministri i Brendshëm Francez Gérald Darmanin u takuan përmes një video-konference.

Kjo masë vjen pas një rekordi prej 430 njerëzish kaluan Kanalin me anije të vogla të hënën. 287 emigrantë të tjerë arritën në Britani të Martën.

 


Të fundit

Ja sa milionë euro do ti paguajë Britania e Madhe Francës për të frenuar emigrimin ilegal

Britania do t'i paguajë Francës 62.7 milion euro për të financuar emigrimin e paligjshëm përmes Kanalit Anglez. Lajmi është bërë...

Departamenti i Shtetit paralajmëron amerikanët të mos udhëtojnë në Britani

Departamenti amerikan i Shtetit po u bën thirrje amerikanëve të mos udhëtojnë në Britani për shkak të rasteve në rritje tme COVID-19 në vend....

Ish krerët e UÇK-së dalin sot para Gjykatës Speciale në Hagë

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi ditën e sotme do të dalin sërish para Gjykatës Speciale në Hagë. Seanca është paraparë të...

Rama: Politika duhet të merret me artin dhe kulturën në një mënyrë delikate, pa ndërhyrë

Revista italiane “Arte” i ka kushtuar një shkrim kryeministrit shqiptar Edi Rama. Duke nisur nga fëmijëria e tij, edukimi në një ambient artistësh deri...

Plagosi me armë zjarri të riun, në kërkim 29-vjeçari në Kuçovë

Një 29-vjeçar është shpallur në kërkim pasi ka plagosur me armë zjarri në të ri në dorë. Ngjarja ka ndodhur pas një konflikti të çastit...

Lajme të tjera

Web TV