Në universitet, më shumë femra/ Meshkuj linden më shumë, por arsimohen më pak

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në Shqipëri lindin më shumë djem sesa vajza, si dhe janë ata që kur rriten emigrojnë më shumë se sa gratë shqiptarë, tregojnë të dhënat më të fundit nga Instituti i I statistikave.

Diferencimi gjinor vihet re edhe në ciklet arsimore. Teksa në arsimin parauniversitar pjesëmarrja e djemve është më e lartë se e vajzave, ky raport përmbyset në arsimin e lartë ku pjesa më e madhe e studentëve, mbi 60% e tyre janë vajza
Të dyja gjinitë janë diplomuar më së shumti në degët e shkencave të biznesit, administrimit dhe ligjit dhe më pas ka një diferencim të ndjeshëm gjinor në fushat ku vajzat apo djemtë kanë studiuar.

Shëndeti dhe mirëqenia është preferenca e dytë e vajzave për studime, ndërsa për djemtë janë degët e inxhinierisë , prodhimit dhe ndërtimit.

Në art dhe shkenca humane ka më shumë vajza të diplomuara rreth 13%, krahasuar me djemtë që përfaqësohen nga vetëm 7% e studentëve. Sakaq arsimtarët janë më së shumti të gjinisë femërore, pasi këtë vit janë diplomuar më shumë se 12% e vajzave në këtë fushë, e vetëm 5% e djemve. Por djemtë preferojnë të studiojnë e diplomohen kryesisht në teknologji informacioni dhe degët e bujqësisë, ndryshe nga vajzat që këto degë i rendisin në fund.

Pjesëmarrja e vajzave dhe djemve në arsim (burimi INSTAT)

Në arsimin e detyrueshëm : 99,9 % djem dhe 94,2 % vajza.

Në gjimnaz: 96.8% djem dhe 90.1% vajza


Të fundit

Në universitet, më shumë femra/ Meshkuj linden më shumë, por arsimohen më pak

Në Shqipëri lindin më shumë djem sesa vajza, si dhe janë ata që kur rriten emigrojnë më shumë se...

Taulant Balla kërkon ndërtimin e Bypass-it të Elbasanit: Është një pikë kyçe e qarkullimit të mjeteve

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, bëri sot me dije se është kontraktuar kompania projektuese për Bypass-in e Elbasanit. Lajmin Balla e...

U arrestua dy ditë më parë në Prishtinë, gjykata merr vendimin për këngëtaren Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina do të vazhdojë të qëndrojë në burg. Mbi dyshimin për trafikim më armë dhe arratisja nga vendi i paraburgimit, Fjolla Morinës...

Festë e “përgjakshme” në Itali/ I riu hap zjarr me armë, 10 të plagosur

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në Taranto të Italisë. Festa e 300 studentëve të një universiteti ka përfunduar me dhjetë të plagosur. Sipas...

Rindërtimi i banesave pas tërmetit, Veliaj familjes Nela: Po ndërtohen edhe 62 shtëpi të tjera

Mes mijëra familjeve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019 të cilave po u rindërtohen shtëpitë nga e para, kanë përfituar...

Lajme të tjera

Web TV