Riatdhesohen 14 fëmijë dhe 5 gra shqiptare nga kampi i ferrit “Al Hol”, Rama: Do të ketë edhe një operacion tjetër

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kanë mbërritur në Shqipëri mëngjesin e sotëm 5 gratë dhe 14 fëmijët shqiptarë që prej vites ishin të “ngujuar” në kampin “Al Hol” në Siri.

Riatdhesimi i tyre u bë i mundur falë bashkëpunimit të qeverisë shqiptare me autoritetet libaneze, teksa kryeministri Rama u shpreh se do të ketë edhe një operacion tjetër për riatdhesimin e shqiptarëve të tjerë që vuajnë në kampet siriane.

“Kjo është ora që përmbyll një operacion të jashtëzakonshëm që na jep mundësinë të çojmë drejt shtëpive 19 bashkëatdhetarë të tjerë nga kampet e ferrit në Siri. Këtë herë 5 gra dhe 14 fëmijë, të cilët mundëm t’i shkëpusim pas një përpjekje të gjatë, një operacioni të ndërlikuar me shumë vështirësi dhe jo pak rreziqe dhe falë ndihmës të posaçme nga konsulli ynë i nderit në Liban dhe gjenerali Abas.

Është vërtet një ngjarje pozitive dhe ne nuk do të ndalemi këtu, ka edhe një operacion tjetër potencialisht për t’u zhvilluar, me një numër që ende nuk e dimë, por llogarisim një numër pak a shumë të njëjtë me këtë të sotmin, në mos pak më i vogël, duke menduar që më shumë se gjysma tanimë është marrë dhe është në vendin tonë. Një rol të rëndësishëm ka luajtur edhe struktura e Antiterrorit. Ministrin e falenderoj sepse prej muajsh ka ndjekur operacionin dhe ka bërë një vizitë të posaçme në Bejrut. Ky është një zotim që është i gjallë qysh kur është shfaqur ky problem dhe ne do e mbajmë deri në fund”, tha Rama.


Të fundit

Fluks mjetesh drejt bregdetit të Jugut, policia apel shoferëve: Përdorni bypass-in, shmangni qytetin e Vlorës

Nisur nga fluksi shumë i madh i mjeteve që qarkullojnë në drejtim të zonave bregdetare dhe konkretisht fluksit shumë...

I mori varësen me forcë/ Arrestohet i riu i shpallur në kërkim për disa grabitje në Shkodër, ja momenti kur grabit gruan (Video)

Një i ri ka rënë në prangat e policisë së Shkodrës, pasi ishte shpallur në kërkim për vjedhje. Në kuadër të operacionit “Përsëritësi”, në...

Nis sot muaji i hapur i vaksinimit masiv për grupmoshën mbi 18-vjeç, Manastirliu: Paraqituni në qendrën më të afërt

Ditën e sotme nis muaji i vaksinimit të hapur për grupmoshën mbi 18-vjeç. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu i bën thirrje qytetarëve që të vaksinohen...

Kosovë/ Sot mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden

Nën organizimin e presidentes së Kosovës, sot do të mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden, i cili është dekoruar me...

Nga dhuna në familje te grabitja dhe drejtimi i mjetit në gjendje të dehur, arrestohen 4 persona në Fier

Katër persona kanë rënë në pranga për vepra të ndryshme penale. Një 18 vjeçar është arrestuar nga policia pasi është kapur duke drejtuar mjetin në...

Lajme të tjera

Web TV