Nuk kanë mëshirë! Talebanët presin muskujt e fshatarëve dhe pushkatojnë shefin e policisë! (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pasi talebanët kanë marrë kontrollin e Afganistanit, njerëzit janë përballur me terror dhe frikë. Ata kanë premtuar se do respektojnë lirinë dhe barazinë, por veprimet e tyre kanë treguar të kundërtën. Ata janë kthyer në tiranë njësoj si dy dekada më parë.

Grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International zbuloi se luftëtarët talebanë masakruan nëntë burra etnikë Hazara pasi morën nën kontroll provincën Ghazni të vendit muajin e kaluar, me dëshmitarë okularë që tregonin momentet tronditëse të vrasjeve.

Gjashtë burra u qëlluan dhe tre u torturuan për vdekje, duke përfshirë një burrë që u mbyt me shallin e tij dhe iu prenë muskujt e krahut gjatë mizorisë. Kjo ngjarje u zhvillua midis 4-6 Korrikut në fshatin Mundarakht.

Pavarësisht nga pretendimet e organizatës se nuk do të kërkonte hakmarrje ndaj atyre që luftuan tiraninë e tyre, një shef policie rajonal që qëndroi kundër tyre u ekzekutua me gjakftohtësi nga grupi xhihadist, thonë raportet.

Pamjet tronditëse që po qarkullojnë në internet tregojnë gjeneralin Haji Mullah Achakzai e gjunjëzuar me sy të lidhura i cili u qëllua me breshëri plumbash. Komandanti u raportua se ishte arrestuar nga talebanët pasi ata pushtuan zonën, pranë kufirit me Turkmenistanin, në avancimin e tyre të rrufesë në fund të javës së kaluar.

Gjeneral Achakzai, ishte një armik i njohur i talebanëve dhe i njohur si një luftëtar me përvojë në konfliktin e gjatë midis grupit dhe forcave të qeverisë civile afgane, i cili ra në fundjavë.

Sipas raporteve, guvernatori dhe shefi i policisë së Provincës Laghman pranë Jalalabad në Afganistanin lindor janë arrestuar gjithashtu dhe për fatin e tyre që do të vendosë komanda e lartë talebane.

Ndërsa militantët talebanë kërkonin një gazetar për transmetuesin gjerman Deutsche Ëelle, një nga anëtarët e familjes së reporterit u qëllua për vdekje, sipas raporteve lokale.

Lexo edhe :  Rrëzohet avioni ushtarak rus, humbin jetën të paktën tre persona

Tani xhihadistët po intensifikojnë gjuetinë e tyre për ata që guxuan të punojnë me forcat e MB, SHBA dhe NATO në Afganistan, zbulon një raport konfidencial i OKB -së. Xhihadistët po shkojnë derë më derë për të kërcënuar të afërmit e nëpunësve civilë, përkthyesit dhe stafin tjetër konsullor, ndërsa militantët e tjerë madje po ndalojnë njerëzit jashtë aeroportit të Kabulit.

Përkundër pretendimeve të talebanëve për një ‘amnisti’, janë publikuar video tmerruese ku tregojnë talibanët që gjuahnë me armë vetëm disa metra larg grave dhe fëmijëve të mbledhur në perimetrin e aeroportit. Dosja e OKB -së thotë se talebanët po arrestojnë dhe kërcënojnë se do të vrasin ose arrestojnë anëtarët e familjeve të individëve në kërkim, nëse ata nuk dorëzohen te talebanët.”

Një video shqetësuese e vrasjes së shefit të policisë u ri-postua në Twitter nga ish-gazetarja e BBC Persia, Nasrin Nawa. Pas një paralajmërimi për përmbajtjen, zonja Nawa shtoi: ‘Haji Mullah, shefi i policisë në provincën Badghis i ekzekutuar nga #Talebanët. Kjo është amnistia e tyre publike!

Të fundit

Nuk kanë mëshirë! Talebanët presin muskujt e fshatarëve dhe pushkatojnë shefin e policisë! (Video)

Pasi talebanët kanë marrë kontrollin e Afganistanit, njerëzit janë përballur me terror dhe frikë. Ata kanë premtuar se do...

Identifikohet i riu që dhunon vajzat e Tiranës! Qytetari: Është i frustruar seksualisht

Sot Joq publikoi  një denoncim të një vajze e cila është dhunuar gjatë natës në mes të Tiranës. Pa kaluar shumë, të shumtë kanë...

Messi dhe talebanët, kopertina e fundit e Charlie Hebdo shkakton diskutim (dhe duhet pak kohë për ta kuptuar)

Revista javore satirike franceze Charlie Hebdo ironizon edhe një here duke i kushtuar kopertinën e saj situatës delikate në Afganistan, një vend i mërzitur...

“Nuk të kafshon jo”/ Qytetari nga Tirana ‘masakrohet’ nga qeni, gjykata fundos pronarin, ja dënimi

Një i ri nga Tirana është dënuar nga Gjykata e kryeqytetit me 500 mijë lekë gjobë, për shkak se është gjendur fajtor për “Braktisjen...

Fotot dhe historia: Flamujt e Afganistanit ndër vite

Flamuri i Afganistanit është ndryshuar ose modifikuar të paktën 18 herë gjatë 100 viteve të fundit. Talibanët synojnë të zëvendësojnë flamurin kombëtar afgan me flamurin...

Lajme të tjera

Web TV