Gabimet që bëni kur ziheni me partnerin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pak prej nesh duan të hyjnë në një debat, veçanërisht nëse është me dikë që e duam. Por mosmarrëveshjet ndodhin. Edhe në marrëdhënien më të përsosur, dy njerëz me pikëpamje të ndryshme janë të detyruar të përplasen herë pas here.

Do të ishte e pamundur të parandaloni që debatet të ndodhin, por ajo që ne kemi nën kontroll është të sigurohemi që kur debatojmë, ta bëjmë këtë në mënyrë efektive. Kjo do të thotë të mos lejosh që argumentet të dalin jashtë kontrollit dhe të lejosh dëme serioze, të mbash dashurinë dhe respektin në mendjen tënde dhe të shmangësh disa kurthe të zakonshme.

Eksperti i marrëdhënieve Neil Wilkie zbulon dhjetë gabimet që ka të ngjarë të bëni kur grindeni me një partner dhe shpjegon se si mund të merremi më mirë me mosmarrëveshjet.

Supozoni se ata e shohin botën në të njëjtën mënyrë si ju
“Ju jeni njerëz të ndryshëm dhe keni hartat tuaja të botës”, thotë Neil. Këto janë krijuar nga edukimi dhe përvojat tuaja, të cilat do të kenë qenë unike për ju. ‘Gjithashtu, në një lidhje, nuk ka realitet, ka vetëm perceptim. Shpesh do të keni perceptime shumë të ndryshme për të njëjtën përvojë.’

Ju mendoni se ata janë të gabuar dhe ju keni të drejtë
Hyni në një debat të hapur për të dëgjuar mendimet e partnerit tuaj, në vend që të veproni nga një pikënisje e gabimit kundrejt së drejtës. Neil shpjegon: ‘Debatet rrallë kanë të bëjnë me “gjëra” të tilla si lënia e qimeve në lavaman. Ato shpesh kanë të bëjnë me ndjenjat themelore që po krijohen’. “Ndjenjat nuk janë as të gabuara as të drejta, ato janë ato që po përjeton ai person.”

Ju mendoni se do të fitoni një debat duke qenë më të fortë
“Nëse duhet të bërtisni më shumë për të provuar dhe fituar një grindje, duhet të zgjidhni një argument më të mirë,” thotë Neil. “Ju gjithashtu mund të aktivizoheni në luftë, fluturim ose ngrirje fillestare, gjë që e bën debatin të pakuptimtë pasi aftësia juaj për të dëgjuar dhe kuptuar është komprometuar.”

Ju supozoni se personi më i zgjuar gjithmonë do ta fitojë debatin
Nuk ka të bëjë me të qenit personi më i zgjuar në dhomë. Neil thotë: ‘Një mosmarrëveshje kërkon të dëgjosh, të kuptosh pozicionin e tjetrit dhe pastaj të punosh drejt një zgjidhjeje. Bëhet fjalë për opinione të ndryshme. Një debat është një mosmarrëveshje që është rritur për të përfshirë sulmet dhe kritikat personale. Nuk ka asgjë të zgjuar në një debat.’

Lexo edhe :  Mazhorancës nuk i ka humbur energjia për sfida të reja

Ju jeni të vendosur për të “fituar”
Neil pyet: ‘Pse? A do të jetë një fitore me partnerin tuaj që ndihet keq për veten dhe ju? Ky sigurisht nuk është ai që nuk e vlerëson fletën tuaj të vlerësimit të jetës.’

Vazhdoni të përsërisni veten
Mos mendoni se të thuash të njëjtën gjë pa pushim do të ketë ndonjë efekt. “Sigurisht që do, sigurisht që do të ndodhë,” thotë Neil. ‘Veçanërisht nëse e bërtisni me zë të lartë dhe me zemërim! Ose ndoshta shprehni ndjenjat tuaja me qetësi kur partneri juaj është në gjendje t’ju dëgjojë dhe kuptojë.’

Ju e shihni alkoolin si një serum të së vërtetës
Ne e dimë se është e vështirë të ngresh një çështje, por mos përdorni pije alkoolike për të liruar buzët. Neil shpjegon: ‘Po, kjo mund t’ju lejojë të hiqni barrierat tuaja, por gjithashtu do të zvogëlojë aftësinë tuaj për të kalibruar atë që po merret dhe për t’u siguruar që po dëgjoheni. Gjithashtu mund të nënkuptojë që të lëshoni zemërimin dhe të shprehni gjëra që nuk i ndjeni vërtet. Kjo mund të krijojë shumë dëme anësore”.

Ju mendoni se duhet të thoni diçka vetëm një herë
Po, ne thjesht ju këshilluam të mos i përsërisni gjërat pa pushim, por gjithashtu nuk mund të supozoni se një koment i menjëhershëm është i mjaftueshëm për ta bërë mesazhin tuaj të zhytet. Ju duhet të arrini një ekuilibër për t’u siguruar që mendimet tuaja dëgjohen vërtet.
“Kuptimi i çdo komunikimi është mesazhi që merret,” thotë Neil. “Në një grindje partneri juaj ka të ngjarë të jetë luftarak ose mbrojtës dhe nuk ka gjasa të jetë i interesuar të kuptojë këndvështrimin tuaj. “Të flasësh një herë, në mënyrë efektive, kërkon që ju të shprehni ndjenjat tuaja në një mënyrë të përshtatshme dhe ata të dëgjojnë plotësisht.”

Ju mendoni se ka gjithmonë një zgjidhje
Kompromisi është çelësi. Kështu që duhet të pranosh që ka disa gjëra për të cilat nuk mund të pajtohesh kurrë dhe të punosh se si të ecësh përpara. “Rreth 70% e mosmarrëveshjeve midis çifteve nuk zgjidhen kurrë sepse kanë të bëjnë me dallimet themelore të mendimit ose vlerave,” thotë Neil. “Debatet kanë më pak gjasa të zgjidhen sepse ato do të përfshijnë dëmtime personale dhe shpesh një dorëzim për një jetë të qetë”.

Ju besoni se një marrëdhënie e mirë nuk do të ketë kurrë grindje
Neil thotë: ‘Një marrëdhënie e mirë duhet të ketë mosmarrëveshje. Nëse nuk ka asnjëherë mosmarrëveshje, atëherë ose njëri prej jush po fsheh ndjenjat e vërteta ose jeni klone.’


Të fundit

Gabimet që bëni kur ziheni me partnerin

Pak prej nesh duan të hyjnë në një debat, veçanërisht nëse është me dikë që e duam. Por mosmarrëveshjet...

Kosovë: Shumë kandidatë për zgjedhjet lokale me probleme ligjore

Të paktën 160 kandidatë nga 30 subjekte politike nuk mund të garojnë në zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Sipas KQZ ka edhe kandidatë për kryetarë...

Mark Marku lë mandatin e deputetit, shpërthen në akuza ndaj Berishës e Bashës: PD po shndërrohet në parti interesash personale

Mark Marku nuk do të jetë deputet i Partisë Demokratike në parlamentin e ri në shtator 2021. Mësohet se drejtuesit politik të Lezhës i...

E hëna vendimtare/ Pas këshillit Kombëtar Basha do “zgjedhë” kryesinë

Këshilli Kombëtar do të zgjedhë kryesinë e re, duke filluar me nënkryetarët e partive dhe sekretariatet e saj. Kryesia do të zgjidhet me propozim...

Lajme të tjera

Web TV