Bankat evropiane ruajnë 20 miliardë euro në vit në parajsa tatimore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bankat kryesore evropiane po rezervojnë rreth 20 miliardë euro (17 miliardë paund) në vit, ekuivalent me 14% të fitimeve të tyre totale në parajsat tatimore, me Barclays, HSBC dhe Grupin NatWest mes atyre që gëzojnë normat më të ulëta të taksave.

Shifrat dalin nga një analizë, e kryer nga Observatori Tatimor i BE-së në 36 banka të mëdha që kërkohet të raportojnë publikisht të dhëna mbi aktivitetet e tyre.

Bankat thuhet se gëzojnë një normë tatimore veçanërisht të ulët efektive mbi fitimet e tyre, më pak se 15%, përfshirë Barclays, HSBC dhe NatWest, të cilat ndryshuan emrin nga Royal Bank of Scotland vitin e kaluar. Shkalla efektive e tatimit llogaritet si raport mes taksës së paguar të grumbulluar dhe fitimit të postuar, në të gjitha juridiksionet.

Një zëdhënës i HSBC tha se banka “nuk përdori strategji për shmangien e taksave, përfshirë ato të krijuara për të devijuar artificialisht fitimet në juridiksionet me taksa të ulëta”.

Një zëdhënës i Barclays tha se banka ishte taksapaguesi i pestë më i madh në Mbretërinë e Bashkuar dhe paguante taksa në të gjithë juridiksionet në të cilat vepronte.

Ndërkohë NatWest nuk iu përgjigj kërkesës për koment.

Përdorimi i parajsave tatimore nga bankat shihet nga shumë aktivistë si veçanërisht i egër pasi më shumë se 1.5 trilionë euro të taksapaguesve janë përdorur për këto banka në Evropë pas krizës financiare të vitit 2008.

Pas bisedimeve të organizuara nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) me qendër në Paris, 130 vende, që përfaqësojnë më shumë se 90% të PBB-së globale, mbështetën një normë globale të taksave mbi shumëkombëshet prej 15% korrikun e kaluar, pas një përpjekje fillestare nga presidenti amerikan Joe Biden për të siguruar marrëveshje për një normë 21%.

Lexo edhe :  "Thjesht dua të jetoj”, rrëfimi i ushtarit afgan që u përball me talebanët: Kam parë njerëz që vdisnin

Masat paralele për të kufizuar zhvendosjen e fitimeve në parajsa tatimore nga 100 kompanitë më të mëdha në botë u propozuan nga Biden dhe tani janë në diskutim në OECD.

Traktati i propozuar do t’u jepte qeverive në vendet ku selitë e shumëkombësheve kanë të drejtën të aplikojnë një taksë shtesë për të siguruar që norma e plotë minimale globale të paguhet për të gjitha të ardhurat.

Megjithatë, raportet sugjerojnë se lista e 100 kompanive ka të ngjarë të përjashtojë bankat pas lobimit nga City of London dhe qendra të tjera financiare ndërkombëtare.

Raporti i organizatës sugjeron që me një normë të tillë tatimore, mostrat e bankave evropiane të zgjedhura në raport do të duhet të paguajnë 10 deri në 13 miliardë euro taksa shtesë në vit. Normat më të ulëta tatimore ulin fitimet në 9 miliardë euro me një normë tatimore 21% dhe mes 3 miliardë euro dhe 5 miliardë euro në normën 15%.

Duke pasqyruar madhësinë e tyre, raporti sugjeron që HSBC, Barclays, shumëkombëshet franceze BNP Paribas dhe Société Générale dhe Standard Chartered, kanë deficitet më të mëdha të taksave të arkëtueshme.

Studimi i Observatorit Tatimor të BE -së sugjeron më tej arkëtari i Mbretërisë së Bashkuar do të ishte përfituesi më i madh nëse ndonjë normë globale e taksës minimale do të zbatohej në bankat e Evropës, pjesërisht për shkak të madhësisë së bankave me seli në atë vend./MCN.tv


Të fundit

6 persona të armatosur dhe me drita policie i grabisin makinën luksoze kosovarit në aksin Milot-Rrëshen

Një shtetas nga Kosova ka rënë viktimë e një grabitjeje të armatosur në aksin rrugor Milot-Rrëshen. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Bankat evropiane ruajnë 20 miliardë euro në vit në parajsa tatimore

Bankat kryesore evropiane po rezervojnë rreth 20 miliardë euro (17 miliardë paund) në vit, ekuivalent me 14% të fitimeve të tyre totale në parajsat...

Jeff Bezos bën investimin gjigand/ Kërkon të “zgjasë jetëgjatësinë e njerëzve duke luftuar plakjen”

Ish-CEO i Amazon, Jeff Bezos dhe bashkëthemeluesi miliarder PayPal Peter Thiel kanë investuar në një kompani misioni i së cilës është të “zgjasë jetëgjatësinë...

Aksident në aksin Elbasan-Peqin, plagosen 4 persona

Më datë 06.09.2021, rreth orës 15:30, në aksin rrugor Elbasan-Peqin, në fshatin Bishqem, Peqin, mjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin R.M., rreth 30 vjeç,...

Rama ndan rrëfimet nga afganët e strehuar në Shqipëri: Jemi në një hotel me 5 yje dhe çdo gjë është mblesëlënëse

Kryeministri Edi Rama ka publikuar të tjera rrëfime nga afganët e strehuar në Shqipëri. Në një video të postuar në Facebook tregohet historia e një...

Lajme të tjera

Web TV