Pas miratimit të qeverisë së re, Rama dhe ministrat do të betohen te Presidenti Meta

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e qeverisë së re u miratuan me 77 vota pro dhe 53 kundër mëngjesin e sotëm nga Kuvendi. Mësohet se ditën e nesërme Rama bashkë me anëtarët e tjerë të kabinetit do të betohen te Presidenti Meta.

Duket se sot nuk ka ndodhur betimi pasi Meta ndodhet për vizitë në Korçë për vizitë pune dhe ceremoni dekorimi për 4 personalitete.

Qeveria “Rama 3” do të përbëhet nga 12 gra e 5 burra bashkë me kryeministrin teksa po shkon të betohet tek një President që ka marrë ‘vulën’ e shkarkimit nga Kuvendi i vjetër, por jo nga Gjykata Kushtetuese.

Ishte mazhoranca e PS që inicioi shkarkimin e Metës me pretendimin se kishte ndikuar dhe ndërhyrë në zgjedhjet e 25 prillit duke dalë nga statura e Presidentit.

Gjithsesi Meta e ka dhënë një sinjal dakordësie me qeverinë e re pasi ka emëruar dekretimin e të gjithë anëtarëve të rinj të kabinetit Rama, nga kryeministri tek ministrat që vijojnë.


Të fundit

Pas miratimit të qeverisë së re, Rama dhe ministrat do të betohen te Presidenti Meta

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e qeverisë së re u miratuan me 77 vota pro dhe 53 kundër mëngjesin...

Drejtësia e re/ Mazhoranca i kërkon votat opozitës për anëtarët e KPK

Që në ditën e parë të krijimit të qeverisë së re dhe të Parlamentit, mazhoranca ka kërkuar bashkëpunimin e opozitës për ti bërë votat...

Sharon Stone flet për herë të parë pas vdekjes së nipit

Dy javë më parë Sharon Stone humbi nipin e saj River. Vogëlushi ndërroi jetë ende pa mbushur një vit. Lindur më 8 shtator 2020,...

Doktor, ktheji borxhin PD-së, ik

Nga Indrit Sefa Nuk ka personalitet me të shquar Partia Demokratike se ty doktor. Ti je për demokratët shqiptarë siç është Thatcher për Konservatorët në...

U plagosën me armë zjarri në Tiranë , zbardhet dëshmia e dy të rinjve

Të tjera detaje dalin në dritë nga plagosja me armë zjarri e dy të rinjve në Tiranë. Mësohet se dy të rinjtë kanë qenë...

Lajme të tjera

Web TV