Përmbyset varka, nëna sakrifikon jetën për të shpëtuar dy fëmijët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një grua nga Venezuela ka bërë sakrifikuar jetën për të shpëtuar 2 fëmijët e saj, pasi barka me të cilën ata ishin duke lundruar u shkatërrua dhe u lëkund në det për katër ditë me radhë.

Mariely Chacón, 40 vjeç, ishte në anijen “Thor” me djalin e saj 6-vjeçar dhe vajzën e saj 2-vjeçare, për një udhëtim nga Higuerote në Ishullin Tortuga, në shtetin e Mirandës. Lundrimi më 3 shtator u shndërrua në katastrofë për nëntë personat në bord kur një valë e madhe e shkatërroi trupin e anijes.

Chacón ngeli në një varkë shpëtimi me fëmijët e saj dhe dadon e tyre 25-vjeçare, Verónica Martinez. Ndërsa lundronin nën diellin përvëlues, Chacón vendosi që fëmijët e saj të shpëtoheshin me çdo kusht. Ajo i shpëtoi fëmijët nga dehidratimi duke i ushqyer me gji.

Kur fëmijët e rraskapitur u gjetën më në fund nga autoritetet katër ditë më vonë, ata ishin kapur pas trupit të nënës së tyre në një varkë të vogël shpëtimi. Pesë personat e tjerë që ishin në bord janë ende të zhdukur, përfshirë Remis Clambor, burri i Chacón dhe babai i fëmijëve të saj, disa miq të çiftit dhe një anëtar i ekuipazhit.

Një burim i mjekësisë ligjore tha se nëna kishte humbur jetën nga dehidratimi i përshpejtuar nga ushqyerja me gji. Funerali i Mariely Chacón u mbajt më 11 shtator në kryeqytetin venezuelian dhe shërbimi u transmetua në YouTube. Shumë postuan në mediat sociale për të nderuar sakrificën e saj.


Të fundit

Përmbyset varka, nëna sakrifikon jetën për të shpëtuar dy fëmijët

Një grua nga Venezuela ka bërë sakrifikuar jetën për të shpëtuar 2 fëmijët e saj, pasi barka me të...

Nuk e lejon djalin ta quaje ‘mami’, partnerja e Elon Musk zbulon arsyen pas këtij vendimi të çuditshëm

Grimes zbuloi se djali i saj, X Æ A-Xii, i referohet këngëtares me emrin Claire, dhe jo ‘mami’, raporton “Page Six”. “Të jesh nënë është...

Kultivonin kanabis në banesë, ja si gëzhoja e armës “fundosi” dy të rinjtë shqiptarë

Dy shqiptarë u dënuan me 8 vite burg në total nga Gjykata e Leicester në Britani për kultivim kanabisi dhe armëmbajtje pa leje. Më konkretisht,...

Super vila e florinjtë e ish-zv.presidentit afgan, tashmë në duart e luftëtarëve talebanë (Video)

17 kallëpe flori dhe tufa kartmonedhash tregoheshin se fundmi nga militantët talebanë që bastisnin një vilë gjigante të ish-zëvendës-presidentit të vendit Amrullah Saleh. Në pamjet...

E rëndë/ Humb jetën shqiptari në Itali, po kujdesej për krasitjen e pemëve në një fermë (Emri)

Një 42-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në mënyrë të papritur në Leçe, Itali. Viktima Flamur Celtahiri banonte në Taviano, ndërsa punonte në një fermë...

Lajme të tjera

Web TV