SHBA e akuzon për mashtrim, del përpara gjykatës shefja e financës së Huawei

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një drejtuese e lartë e gjigantit kinez të teknologjisë Huawei do të paraqitet në një gjykatë amerikane pas akuzave për mashtrim.


Meng Wanzhou u arrestua gati tre vjet më parë në Kanada me kërkesë të autoriteteve amerikane. Shefja e financave të Huawei dhe vajza e themeluesit të kompanisë, akuzohej nga SHBA se kishte mashtruar bankën britanike HSBC për disa marrëveshje me Iranin që bien ndesh me sanksionet tregtare.

Incidenti ka tensionuar marrëdhëniet e Kinës me SHBA dhe Kanadanë.

Nëse akuzat kundër Meng Wanzhou hiqen, çështja e saj e ekstradimit në Kanada do të pushohet dhe ajo mund të jetë e lirë që sot.

SHBA pretendon se Meng mashtroi bankën HSBC mbi natyrën e vërtetë të marrëdhënies së Huawei me një kompani të quajtur Skycom, duke e vënë bankën në rrezik të shkeljes së sanksioneve amerikane kundër Iranit.

Të fundit

SHBA e akuzon për mashtrim, del përpara gjykatës shefja e financës së Huawei

Një drejtuese e lartë e gjigantit kinez të teknologjisë Huawei do të paraqitet në një gjykatë amerikane pas akuzave...

Shifra të frikshme nga Covid-19/ Mbi 800 raste të reja dhe 10 viktima në 24 orët e fundit

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën...

Ambicie brenda PD? I biri i Sokol Olldashit: Dua të përfaqësoj demokratët në Parlament!

Djali i Sokol Oldashit, Glauku thotë se do të vazhdojë që të mbështesë Partinë Demokratike dhe shpreson që të vazhdojë të japë kontributet e...

Beyonce feston 40-vjetorin e lindjes, ja çfarë i shkruan vetes

Beyonce është ndër emrat më të njohur të muzikës botërore. Ajo ka qenë anëtare e grupit muzikor Destiny’s Child dhe është bashkëshortja e reperit...

Çmendet Hamilton, përplas mekanikun gjatë provave në pistën ruse (Video)

Një incident ka ndodhur sot pasdite gjatë sesionit të dytë të provave të lira që po zhvillohen në pistën ruse të Sochi. Në momentin që...

Lajme të tjera

Web TV