Dhoma Amerikane, ministrja e Financave: Do të fokusohemi tek përmirësimi i klimës së biznesit në vend

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dhoma Amerikane, ministrja e Financave: Do të fokusohemi tek përmirësimi i klimës së biznesit në vend.

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj tha se vendi ynë do të fokusohet në përmirësimin e klimës së biznesit. Ibrahimaj tha se ka ende punë kundër luftës së pastrimit të parave dhe të korrupsionit

‘Qasja ndaj biznesit ka qenë dëgjuese dhe bashkëpunuese. Gjatë procesit të fiskalizimit kam dëgjuar të gjitha sugjerimet e biznesit dhe kanë ndihmuar në zbatimin e ligjit të fiskalizimit në vend. Që në ditët e para të detyrës time jam njohur me rekomandimet e tua dhe do shërbejnë si platformë për bashkëpunimin tonë në mënyrë që investimet të rritet. Dëshmi e qartë për mbështetjen e biznesit janë reduktimi i burokracive dhe rritja e konkurrencës.

Pritshmëritë për rritjen ekonomike janë një nivel prej 7.6%. Jeni goditur nga tërmetit e pandemia por keni ruajtur vendet e punës. Ne e dimë që përpjekjet nuk janë të mjaftueshme por të gjitha rekomandimet, dhe indekset që bëni janë të rëndësishme për të përmirësuar klimën e biznesit. Kemi punë kundër luftës së pastrimit të parave dhe të korrupsionit. Fiskalizimi është ndihmë për të luftuar informalitetetit.

Ka shumë për të bere në respektimin e kontratave, por reforma në drejtësi është një mbështetje. Korrupsioni dhe informaliteti janë problemet që keni më shume sot dhe këtu do fokusohet edhe puna jonë duke ngritur sisteme për të lehtësuar bërjen e biznesit në Shqipëri.’- tha Ibrahimaj.


Të fundit

Dhoma Amerikane, ministrja e Financave: Do të fokusohemi tek përmirësimi i klimës së biznesit në vend

Dhoma Amerikane, ministrja e Financave: Do të fokusohemi tek përmirësimi i klimës së biznesit në vend. Ministrja e Financave Delina...

“Ishte batutë e gabuar, bullizëm po bëni ju”, mesazhi i Erjona Rusit pas sulmit me komente

Erjona Rusi ka reaguar me një postim në Instagram pas komenteve të shumta që e sulmuan për pyetjet drejtuar një vogëlusheje që konkurrente në...

Çmimi i madh 5000 euro, sot afati i fundit për t’u regjistruar në Maratonën e Tiranës. Ja çmimet fituese për çdo kategori

Maratona e Tiranës e cila do të zhvillohet këtë të dielë do të jetë jo vetëm një sfidë sportive, por edhe një mundësi shumë...

Identifikohen dy të plagosurit në Tiranë, policia jep detaje: U qëlluan me armë zjarri në rrugë

Policia e Tiranës jep detaje për plagosjen e dyfishtë te ish-Parku i Autobusëve. Policia njofton se në kryqëzimin e rrugës “Ndre Mjeda” dhe “Frosina Plaku”,...

Situata e COVID-19/ 508 qytetarë të infektuar dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 18...

Lajme të tjera

Web TV