Dokumenti i teorisë së relativitetit të Albert Ajnshtajnit thyen çdo rekord, shiten për çmimin marramendës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një dorëshkrim me llogaritjet e bëra nga gjeniu Albert Ajnshtajn, teksa përpiqej të formulonte teorinë e tij të relativitetit, është shitur në ankand për 13 milionë dollarë.

Është një nga vetëm dy punimet që tregojnë punën e fizikanit në zbulimin e tij të madh shkencor. Teoria, e botuar në vitin 1915, transformoi të kuptuarit e njerëzimit për hapësirën, kohën dhe gravitetin.

Dokumenti u shkrua midis viteve 1913 dhe 1914 nga Ajnshtajni dhe kolegu i tij zviceran Michele Besso.

“Ajnshtajni është dikush që mbante shumë pak shënime, kështu që fakti që dorëshkrimi mbijetoi dhe arriti te ne e bën atë të jashtëzakonshëm”, tha eksperti Vincent Belloy.

Gazetat përmbajnë llogaritje me stilolaps të zi dhe sipas Vincent Belloy, tregojnë një sërë gabimesh në udhëtimin për të formuluar teorinë.

Shtëpia e ankandeve Christie tha se shitja kishte “tërhequr koleksionistë nga e gjithë bota, të cilët e kuptuan rëndësinë e dokumentit”.

Teoria e relativitetit të Ajnshtajnit hodhi dritë mbi lindjen e universit, orbitat planetare dhe vrimat e zeza.

Majin e kaluar një letër e shkruar nga Ajnshtajni që përmbante ekuacionin më të famshëm të teorisë, E=mc², u shit për më shumë se 1.2 milionë dollarë (897,000 £)./ BBC 


Të fundit

Chelsea copëton Juven në Champions/  United fiton në ndeshjen e parë pa Solskjaer, Xavi e nis me barazim!

Chelsea ka mposhtur 4-0 Juventusin duke i rrëmbyer vendin e parë në Grupin H. Golat për skuadrën e Tuchel u...

Përballej në heshtje me sëmundjen e rëndë, Hueyda El Saied mori një vendim për të birin

Artistja sudaneze, por dhe me nënshtetësi shqiptare, Hueyda El Saied ndërroi sot jetë para kohe duke tronditur të gjithë të afërmit, miqtë dhe mbarë...

Nënkryetarët e PD i përgjigjen Berishës: Fushatë e padenjë sulmesh! Të vendosur të refuzojmë shkeljen e Statutit për interesa personale

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë demokratike dhe 4 nënkryetarët e saj i janë përgjigjur deklaratave të ish-kryeministrit Berisha. Në një deklaratë të përbashkët ata...

Dokumenti i teorisë së relativitetit të Albert Ajnshtajnit thyen çdo rekord, shiten për çmimin marramendës

Një dorëshkrim me llogaritjet e bëra nga gjeniu Albert Ajnshtajn, teksa përpiqej të formulonte teorinë e tij të relativitetit, është shitur në ankand për...

Me fustan të zi, e buzë të kuqe, ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim i mahnit të gjithë me elegancën e saj (Foto)

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka tërhequr sot vëmendjen e mediave, kjo jo për shkak të ndonjë deklarate të saj të fortë për politikanët,...

Lajme të tjera

Web TV