Shkencë/ Meteori i parë i gjetur nga një dron

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Australi, një grup studiuesish arritën të lokalizonin një meteorit që kishte rënë në Tokë. Si? Falë një droni, një algoritmi të inteligjencës artificial … dhe një doze të mirë fati.

Në rastin e zbulimit të fundit të Endurance, anija e Ernest Shackleton u mbyt në detet e Antarktidës në vitin 1905, vendimtare ishin ato nënujore: po flasim për dronët, të cilët së fundmi janë bërë aleatë të mëdhenj të kërkimit shkencor. Dhe tani edhe i “gjuetisë së meteoritëve”. Në fakt, një grup studiuesish nga Universiteti Curtin në Australi arritën të lokalizonin një meteorit që ra në Tokë, në Australinë Perëndimore, duke përdorur një dron. Siç lexojmë në Astrophysics, ai arriti ta bëjë atë në vetëm katër ditë falë këtij mediumi dhe Rrjetit të Zjarrit të Shkretëtirës (DFN), një seri observatorësh që gjurmojnë dhe ndjekin meteoritët, ose atë që ne i quajmë më shpesh “yjet që gjuajnë”. që nga koha që ata hyjnë në atmosferën e tokës dhe sa larg kanë sukses. Ja si shkoi.

 

HAPA TË VEGJËL – Dy vëzhgues të DFN-së vëzhguan një objekt që kishte hyrë në atmosferë për 3.1 sekonda. I pari e monitoroi për 149 km, i dyti për 471. Duke kryqëzuar të dhënat e dy vëzhgimeve, u rrethua një sipërfaqe prej 5 km katrorë brenda së cilës besohej se kishte rënë meteori. Një zonë, megjithatë, ende shumë e madhe për t’u shoshitur centimetër pas centimetri nga vullnetarët, edhe sepse bëhej fjalë për gjetjen e një guri me diametër jo më shumë se 10 centimetra. Prandaj, ekipi i Universitetit Curtin u mbështet në një dron dhe një algoritëm të inteligjencës artificiale. Duke përdorur imazhe të meteoritëve të njohur të gjetur në mjedise të ngjashme me Australinë, ata trajnuan algoritmin se çfarë të kërkonin. Më pas ata lëshuan dronin për të mbledhur imazhe të terrenit që do të futeshin në algoritëm. U deshën rreth tre ditë që një dron DJI M300 me një kamerë të mbulonte dhe të kapte të gjithë zonën.

 

E GJETUR! – Në fazën tjetër, inteligjenca artificiale krijoi imazhet dhe më në fund gjeti atë që kishte më shumë gjasa të përjetësonte objektin. Në atë pikë, studiuesit shkuan në vend dhe në fakt gjetën meteoritin. Pesha e ekspozitës? Vetëm 70 gram. Duhet thënë se zona ku ka rënë është praktikisht e shkretë dhe ka qenë relativisht e lehtë për ta mposhtur tërësisht me dron. Do të ishte krejt tjetër nëse objekti do të kishte rënë në një zonë të pyllëzuar ose në qytet.

 

 

 

Makina fluturuese, transporti i së nesërmes

 

Makina fluturuese, motoçikleta, helikopterë dhe jahte dirigible: e ardhmja e transportit është… me këmbët tona të vendosura fort në re

 

E ardhmja e transportit? Duket se është parajsa: jo vetëm jetpacks, dron personal dhe makina fluturuese që duken sikur kanë dalë nga Star Wars, por edhe makina të afta për t’u ngritur dhe mega jahte që shndërrohen në aeroplanë. Në muajt e fundit, inxhinierë dhe projektues kanë prezantuar projekte të shumta, disa më realiste, të tjera përfundimisht futuriste, por që na ofrojnë një shije se si do të ecim në vitet e ardhshme.

 

MAKINA FLUTUAR – Makina fluturuese e Klein Vision është tashmë një realitet dhe gati për prodhim në shkallë të gjerë: 22 janarin e kaluar makina me krahë e projektuar dhe ndërtuar nga inxhinieri sllovak Stefan Klein mori certifikatën e aftësisë për të fluturuar nga Autoriteti Sllovak për Transport.

Lexo edhe :  Java më e mirë e vitit, ja çfarë duhet të bëni/ Horoskopi 15-21 prill nga Jorgo Pulla

Makina fluturuese e Klein tani ka gjithçka që duhet për të zbritur nga toka dhe për të fluturuar si një aeroplan. Mundësuar nga një motor BMW 1600cc, Klein Vision peshon më pak se 1000 kg dhe mund të strehojë dy pasagjerë. Gjatë fluturimit ai arrin një shpejtësi prej 300 km/orë dhe ka një distancë prej 1000 km, gjë që e bën atë mjetin ideal për udhëtime me rreze të shkurtër.

 

PILOT AUTOMATIK – Gjithashtu për shkak se, sipas kompanisë, nuk kërkohen aftësi specifike për ta fluturuar atë: ngritje, ulje dhe navigim menaxhohen tërësisht nga kompjuteri. Siç mund ta shihni nga video më poshtë, Klein Vision ka manovrim të shkëlqyeshëm në fluturim, dhe sapo në tokë shndërrohet në një kupë sportive me linja agresive dhe të këndshme.

 

SKUTER APO HELIKOPTER? – Pak më mbrapa nga pikëpamja e autorizimeve është projekti Liberty, i kompanisë holandeze Pal-V. Liberty është një mjet me tre rrota, një para dhe dy mbrapa, i cili në pak çaste mund të shndërrohet në një helikopter të vogël. Në fluturim arrin një shpejtësi prej 180 km/h dhe ka një autonomi prej 4 orësh. Ai peshon vetëm 660 kg dhe tashmë ka marrë homologimin për përdorim në rrugë, por ndryshe nga Klein Vision, kërkohet trajnim specifik për ta drejtuar atë. Është në dispozicion në dy versione, të cilat kushtojnë përkatësisht 299,000 dhe 499,000 euro.

 

BIÇIKLETA SUPERHERO – Dhe për dashamirët e dy rrotave, biçikleta fluturuese nuk mund të mungonte: e prodhuar nga japonezi ALI, Xturismo, në fakt është një dron i madh me 4 helikë që lëviz si një motoçikletë. Ai peshon rreth 300 kg dhe arrin 100 km/h shpejtësi. Funksionohet nga një motor termik dhe 4 motorë elektrikë dhe ka një autonomi prej rreth 40 minutash. Për momentin nuk është e qartë se cilat dokumente nevojiten për ta drejtuar atë, sepse një automjet i tillë ende nuk ishte ndërtuar: sipas CEO të kompanisë, aplikimet e para praktike të Xturismo do të jenë për të sjellë ndihma në zonat që janë. vështirë për t’u arritur. Çmimi? Pak më pak se 600,000 euro për modelet e para.

 

AJRI DHE UJI – Pasioni për ajrin nuk e ka kursyer as botën detare. Lazzarini, një studio e njohur romake e dizajnit, prezantoi projektin Air Yacht, një varkë e madhe luksoze e shoqëruar me dy rezervuarë të mëdhenj të ngurtë, të cilët, pasi mbushen me helium, mund ta bëjnë atë të fluturojë si një aeroplan. Struktura, tërësisht në fibër karboni, është 150 metra e gjatë dhe 80 metra e gjerë. Kuverta qendrore, ajo e banueshme, është rreth 100 metra e gjatë dhe 10 metra e gjerë. Sipas projektuesve, anija mund të fluturojë për 48 orë me një shpejtësi maksimale. prej 110 km herë i shtyrë nga 8 motorë elektrikë. Air Yacht përmban pesë suita pasagjerësh, dritare panoramike dhe një helikopter të vogël të parkuar në majë të objektit. Kostoja nuk dihet, por ekspertët thonë se mund të jetë aq e lartë sa nuk mund ta bëjnë këtë projekt realitet.

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV