Planifikoi arratisjen e bujshme me dron për vrasësin famëkeq/Zbulohet skema e shqiptarit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prokuroria Publike e Holandës kërkoi tre vjet burg të premten për Brian P., pjesë e bandës““Tatoo killers”, pasi dyshohet se kishte planifikuar të arratisej nga burgu me një dron.

Sipas medias së huaj ai do të ndihmohej nga një shqiptar dhe një person tjetër për arratisjen.

Në qershor të vitit 2023, gjatë një seance dëgjimore para gjykatës në Zutphen doli se sipas departamentit të drejtësisë, Brian P. kishte komunikuar me dikë jashtë mureve të burgut.

Ai person dyshohet se i tha atij se kishte porositur një ‘dron special nga Dubai’. Më pas ai i kishte bërë pyetjen: ‘A mund të përballojë ajo gjë 95 kilogramët e mi?’ Përgjigja për këtë do të ishte ‘po’.

Sipas avokatit të tij. Sander Janssen, një gjë e tillë është e pamundur.

Sa i madh duhet të jetë një dron i tillë që klienti im mund të rrijë varur në të?”

Brian P. ndodhet në institucionin e sigurisë së lartë në Vught që prej janarit të këtij viti, me dyshimin për zhvatje të dy themeluesve të Bitonic, një kompani e shquar holandeze bitcoin.

Sipas departamentit të drejtësisë, mes 31 gushtit dhe 1 tetorit 2022, ai i ka kërcënuar përmes programit chat Wickr, duke thënë se diçka do t’u bëhet familjarëve të tyre. Madje ka pasur edhe kërcënime për torturë dhe përdhunim dhe imazhet thuhet se janë parë nga dy themeluesit e kompanisë bitcoin.

Pas arrestimit të tij, P. u ndalua për një kohë të shkurtër në IP Arnhem, pas së cilës u transferua në IP të Varrit. Mirëpo, ai mësohet se kishte planifikuar të arratisej atje dhe më pas përfundoi në PI Vught. Ai u mbajt atje në departamentin e BPG-së për të burgosurit me probleme, por më pas u transferua në EBI në Vught, sipas avokates së tij Gitte Stevens.

Lexo edhe :  Hapi zjarr drejt kryeministrit Fico, autori identifikohet si shkrimtari i njohur

Sipas Het Parool, policia bastisi një ndërtesë në Roterdam më 29 nëntor 2022 në një hetim për trafikun e drogës dhe armëve. Në një telefon të gjetur atje, policia dyshohet se lexoi mesazhe për një plan arratisjeje në të cilin Brian P. do të lirohej nga burgu në Grave me një dron.

Nga Grave, ai thuhet se ka komunikuar përmes bisedave telefonike me Maarten van der T. dhe shqiptarin Lisander O. Fillimisht, treshja thuhet se kishte planifikuar të lironte P. nga burgu me një helikopter (i varur në litar. ).. Kur kjo doli e pamundur, ata diskutuan planin për të liruar P. ndërsa do të varej në një dron.

Më pas, Maarten van der T. dyshohet se sugjeroi të porosiste dy drone dhe të varej në një ‘shportë’ mes tyre. “150 mund ta përballojë”.

Sipas Shërbimit të Prokurorisë Publike, Brian P. do të  fluturonte mbi murin e burgut në Grave me dron dhe më pas do të hipte në një makinë dhe të arratisej. Më pas, sipas planit do të shkonte në Shqipëri.

Sipas organeve të drejtësisë, tre të dyshuarit janë pjesë e një organizate kriminale që kërkonte të lironte nga burgu Brian P. Prokuroria Publike kërkon tre vjet burg ndaj Brian P. Nëse Maarten van der T. do të marrë një dënim me burg prej 18 muajsh, kurse ndaj Lisader O. u kërkua një dënim me 16 muaj burg.

Gjykata do të japë vendimin e saj më 19 janar 2024./O.S

Të fundit

Si klima na godet ekonominë?

Mbi 198 milionë dollarë në vit, 16.5 milionë në muaj apo rreth 550 mijë dollarë në ditë. Kaq para...

“Pse bredh, je pa burrë”/ Detaje nga krimi në familjen Musaku në Lushnjë

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Lushnje, ku Behar Musaku plagosi me armë gjahu vajzën e...

Piktura e rrallë/ Skënderbeu i portretizuar nga Peter Appian

Një pikturë e veçantë e Peter Appian pasqyron hartën e botës së vitit 1553 ku në të dallohet Skënderbeu me mburojën e tij me...

Pensionet, përballë sfidave të plakjes së popullsisë dhe informalitetit në ekonomi

Ndryshimet që pësoi skema e pensioneve një dekadë më parë, si rritja e moshës së pensionit, apo vendosja e barazisë, pra të një raporti...

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit pritet të japë vendim për...

Lajme të tjera

Web TV