Deputeti ukrainas: Gjysmë milion civilë janë depërtuar në Rusi pa dëshirën e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

500 mijë ukrainas u depërtuan pa dëshirën e tyre në Rusi, tha deputeti ukrainas, Mykyta Poturayev gjatë një fjalimi me video ne Parlamentin Evropian.

“Gjysmë milion qytetarë ukrainas u depërtuan nga Ukraina në Federatën Ruse pa marrëveshje nga ana e tyre”, citohet të ketë thënë zyrtari ukrainas.

Deputeti theksoi se nuk ka pasur asnjë mundësi komunikimi me këta persona, duke kërkuar kështu ndihmë nga Kryqi i Kuq për të krijuar ura komunikimi me të zhdukurit.

Megjithatë Reuters nënvizon se shifra e pretenduar nga politikani ukrainas nuk është verifikuar nga burime të paanshme.

Alexandra Boivin, një zyrtare e Kryqit të Kuq, tha se organizata e saj është duke diskutuar me autoritetet ruse për mundësitë për të ndihmuar ukrainasit që u transportuan në Rusi kundrejt vullnetit të tyre.

Të fundit

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave...

Euro nuk do kthehet më në shifrat e viteve të kaluara

Bizneset eksportuese nuk po ngrenë kokë. Shifrat e fundit të INSTAT, tregojnë se vetëm në muajin mars bizneset vendase kanë shitur mbi 87.4 milionë...

Me karrocë dhe plagë në kokë, Dea Mishel publikon videon pas operacionit

Pak ditë më parë ish-banorja e “Big Brother VIP 2”, Dea Mishel i është nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale në kokë, megjithatë ajo nuk dha...

“Beleri një copë kukull, di vetëm 100 fjalë”/Shpërthen Ngjela: Një injorant pa shkollë…

Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në një emision televiziv, foli në lidhje me situatën e Fredi Belerit me Greqinë, pasi u shpall kandidat zyrtar...

10 seriale në Netflix, që ia vlen t’i shohësh

Këto ditët me shi sikur na i prishën planet, ndaj ruaje këtë listën me 10 tituj serialesh që mund t’i shohësh në ditët në...

Lajme të tjera

Web TV