COVID-19: kur daton rasti i parë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Koronavirusi që qarkullonte në Kinë mes tetorit dhe nëntorit 2019 u bë epidemi

Puna e vështirë e rindërtimit të origjinës së koronavirusit CoViD-19 pasurohet nga një pjesë e rëndësishme: rasti i parë i infeksionit njerëzor të SARS-CoV-2 në provincën kineze të Hubei (ajo e Wuhan) mund të gjurmohet në mënyrë të arsyeshme në një periudha ndërmjet mesit të tetorit dhe mesit të nëntorit 2019. Kështu thuhet nga një studim i publikuar në Science, i cili duke simuluar dinamikën fillestare të përhapjes së virusit para se të zbulohej ka arritur edhe në një përfundim tjetër befasues: për këtë virus do të ishte kishte më shumë gjasa të shuhej në fillim sesa të shkaktonte një pandemi.

PRAPA – Për të kuptuar se sa kohë ka qarkulluar virusi CoViD-19 në Kinë përpara se të zbulohej, ekipi i udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë në San Diego ndërthuri informacionin mbi diversitetin gjenetik të virusit në Kinë dhe rastet e para të raportuara të Covid. në vend. Pranimet e para të dyshuara në spitale në Wuhan për infeksione që më pas u gjurmuan nga koronavirusi datojnë në mesin e dhjetorit 2019. Por kjo nuk na tregon shumë për origjinën e patogjenit. Duke përdorur një teknikë analitike të njohur si një orë molekulare, e cila përdor shkallën e mutacionit gjenetik të virusit për të datuar degët e ndryshme të pemës së tij familjare, ekipi ishte në gjendje të lokalizonte paraardhësin e përbashkët të të gjitha varianteve të SARS-CoV-2. mesi i nëntorit 2019. Megjithatë, rasti i parë i infeksionit te njerëzit, i ashtuquajturi rast indeksi ose pacienti zero, mund t’i paraprijë datimit të paraardhësit të virusit të zakonshëm me ditë, madje edhe javë. Shkencëtarët kanë përcaktuar se që nga 4 nëntori 2019, numri mesatar i njerëzve pozitivë ndaj SARS-CoV-2 në Kinë ishte më pak se 1 dhe se 13 ditë më vonë kishte arritur në 4; më 1 dhjetor 2019 kishte 9 raste.

Lexo edhe :  Veti detoksifikiuese dhe antioksiduese/Fruti që do ju ndihmojë të hiqni dhjamin nga barku

SËRISH… Me informacionin e njohur për biologjinë e virusit dhe transmetueshmërinë e tij, shkencëtarët më pas kryen simulime epidemiologjike të shpërthimit fillestar dhe ditëve të para të pandemisë. Vetëm në 29.7% të këtyre modeleve virusi ishte në gjendje të mbante zinxhirin e infeksioneve deri në shkaktimin e një epidemie. Në 70.3% të tjerë, pasi infektoi një numër relativisht të vogël njerëzish, ajo u zhduk. Mesatarisht, këto shpërthime të simuluara dështuan brenda tetë ditëve nga rasti i parë.

HULUMTIMET – “Në praktikë, nëse do të mund të ktheheshim pas në kohë dhe të përsërisnim vitin 2019 njëqind herë, në dy nga tre raste CoViD-19 do të mbaronte vetë, pa shkaktuar një pandemi”, thotë Joel O. Wertheim, një nga autorët. të hulumtimit. A do të thotë kjo se ne ishim të pafat? Përkundrazi, kjo do të thotë që njerëzit bombardohen vazhdimisht me patogjenë zoonotikë. SARS-CoV-2 ishte në gjendje të nxiste një shpërthim fillimisht lokal sepse ai ishte tashmë mjaft i shpërndarë fillimisht dhe sepse është përhapur në zonat urbane, ku transmetimi është më i lehtë. Në epidemitë e simuluara në komunitetet rurale më pak të populluara, infektimi është shuar në 94,5-99,6% të rasteve. Autorët e studimit janë mjaft skeptikë se SARS-CoV-2 tashmë po qarkullonte jashtë Kinës në të njëjtat muaj: “Është e vështirë – shpjegojnë ata – të pajtohen këto nivele të ulëta të përhapjes së virusit në Kinë me lajmet e infeksioneve në Kinë. Evropë dhe në SHBA në të njëjtën periudhë”.

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV