test

Ndërsa Rusia shënoi fundin e Luftës së Dytë Botërore, a do të fillojë Putin një të Tretë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fjalimi i liderit rus në paradën vjetore ushtarake në Moskë do të jetë më i ndjekuri i kohës së tij në pushtet

Të hënën, kur Vladimir Putin të mbajë fjalimin e tij për Ditën e Fitores, lufta e tij kundër Ukrainës do të jetë në ditën e 74-të. Ndërsa presidenti rus urdhëroi trupat e tij mbi kufirin më 24 shkurt, ai mendoi se Kievi do të ishte në duart e tij brenda javës. Në vend të kësaj, një pjesë e ushtrisë së tij është detyruar të tërhiqet dhe një fushatë më e kufizuar për të aneksuar lindjen e vendit ka bërë përparim të ngadaltë.nUshtria e Rusisë është dobësuar dhe Kremlini është drejtuar për të fshehur shkallën e humbjeve të tij – që vlerësohet të jetë të paktën 15,000 nga inteligjenca ushtarake e Mbretërisë së Bashkuar – nga njerëzit e tij.

Të hënën, si çdo vit, tanket do të qarkullojnë nëpër Moskë, trupat do të përshëndesin liderët e vendit dhe avionët luftarakë do të qarkullojnë nëpër qiellin e kryeqytetit. Raketat balistike ndërkontinentale do të parakalohen nëpër Sheshin e Kuq, ndërsa zoti Putin dhe gjeneralët e tij shikojnë, një shfaqje macho e forcës e dashur nga njerëzit e fortë në Kremlin, por që zakonisht kalon pa u vënë re në botën e gjerë.

Ky vit do të jetë ndryshe.

Përgatitjet kanë nisur prej javësh dhe, megjithëse më pak armë se zakonisht do të ekspozohen për shkak se ato po përdoren në Ukrainë, nuk do të kursehet asnjë shpenzim. Simboli “Z” do të shërbejë si një kujtesë gjatë gjithë ceremonisë së konfliktit të vazhdueshëm në Ukrainë.

Shenja e papërpunuar e përdorur për të dalluar tanket e dërguara në Ukrainë është bërë një emblemë pro luftës dhe e miratuar nga luftënxitësit pro-Kremlinit. Ndërsa pushtimi vazhdon, parada e këtij viti të Ditës së Fitores merr një kuptim krejtësisht të ri.

Lexo edhe :  15 vjet nga vdekja e ikonës së muzikës pop Michael Jackson

A do ta përdorë presidenti rus si një platformë për ta çuar luftën në një fazë të re, më të përgjakshme – ndoshta duke e sjellë atë në konflikt të drejtpërdrejtë me Perëndimin?

Pse Dita e Fitores është kaq e rëndësishme për Rusinë dhe Putinin?

Më 7 nëntor 1941, Josif Stalin qëndroi në Sheshin e Kuq dhe u foli trupave të mbledhura para tij.  Pikërisht 24 vjet pasi Revolucioni i Tetorit fshiu Carin dhe futi komunizmin në Rusi, perandoria e re ishte nën rrethim. Forcat e Gjermanisë naziste ishin brenda 20 milje nga vendi ku qëndronte lideri sovjetik, ndërsa ai përshëndeti tanket që kalonin, duke i parë ata të shkonin drejtpërdrejt në vijën e frontit.

Shumë nga ata që marshuan nëpër Moskë në rrugën e tyre për në betejë nuk u kthyen.

Tre vjet e gjysmë më vonë, më pak se dy javë pasi Adolf Hitleri kishte vrarë veten në një bunker të Berlinit, Rajhu i Tretë u shemb dhe Rusia qëndroi në prag për t’u bërë një nga superfuqitë e Evropës.

Burimi: metro.co.uk 8 eurasiantimes.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

 

Të fundit

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

“Grekët, të zënë në çarkun e tyre”/ Çupi: ‘Beleri’, problem i Greqisë

Gjykata e Apelit të Posaçëm la të pandryshuar dënimin për Fredi Belerin. Kryetari i zgjedhur i Himarës do të qëndrojë në qeli deri në...

VIDEO/ Austria kalon në avantazh ndaj Holandës, autogol qesharak i Malen

Mbyllen 45-minutat e para në dy ndeshjet e Grupit D, aty ku rezultati më befasues vjen nga ndeshja mes Holandës dhe Austrisë. Për momentin...

Lajme të tjera

Web TV