Moska lajmëron gazetarët amerikanë se duhet të largohen nga Rusia

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rusia paralajmëroi të hënën organizatat amerikane të lajmeve se rrezikojnë t’u hiqet akreditimi nëse nuk përmirësohet trajtimi i gazetarëve rusë në Shtetet e Bashkuara, raporton noa.al duke cituar agjencinë e lajmeve Reuters.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, disa media shtetërore ruse janë penguar të operojnë në Shtetet e Bashkuara dhe disa shtete të tjera perëndimore duke u hequr licencat e tyre të transmetimit dhe duke sanksionuar mediat, hapa që Moska thotë se tregojnë një shpërfillje të lirisë së medias.

Në Moskë, Presidenti Vladimir Putin nënshkroi një ligj në mars që vendos një dënim deri në 15 vjet burg për përhapjen e qëllimshme të lajmeve “të rreme” rreth ushtrisë, duke nxitur disa media perëndimore të tërheqin gazetarët e tyre nga Rusia.

Maria Zakharova, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, njoftoi se ajo po thërriste krerët e mediave amerikane për t’i njoftuar ata për “masat më të rrepta” në përgjigje të “armiqësisë” që hasin kolegët e tyre rusë në Shtetet e Bashkuara.

Në takimin e sotëm, ajo përshkroi vështirësitë për gazetarët rusë në SHBA, duke përfshirë mosrinovimin e vizave, bllokimin e llogarive bankare dhe ngacmimet sipas tyre nga agjencitë e inteligjencës amerikane.

Zakharova paralajmëroi mediat amerikane se nëse gazetarët rusë nuk do të jenë në gjendje të punojnë lirshëm në Shtetet e Bashkuara, atëherë reporterët e tyre në Rusi do të përballen me vështirësi të ngjashme me vizat, akreditimin e mediave dhe llogaritë bankare. Si rrjedhojë ata do të largohen nga Rusia.

Ajo u tha shprehimisht përfaqësuesve të mediave amerikane se nëse gjërat nuk ndryshojnë, atëherë gazetarët amerikanë do të duhet të largohen.

Agjencia shtetërore e lajmeve RIA tha se përfaqësuesit e The Wall Street Journal, CNN, Associated Press, NPR dhe Alhurra TV morën pjesë në takim.

Lexo edhe :  Nëse doni të jetoni gjatë, krijoni këtë zakon të ri

Uashingtoni ka vendosur sanksione kundër disa stacioneve televizive ruse shtetërore, për të cilat thotë se kanë përhapur dezinformata për të mbështetur luftën e Rusisë në Ukrainë. Zyrtarët rusë nuk përdorin fjalët “pushtim” ose “luftë”.

Zyrtarët rusë, duke përfshirë ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov dhe Zakharova, thonë se mediat perëndimore kanë dhënë një tregim tepër të pjesshëm të atij që ata e quajnë “operacion special” të Rusisë në Ukrainë, operacion që sipas Moskës erdhi pasi u shpërfillën shqetësimet e Rusisë për zgjerimin e NATO-s dhe persekutimin e rusishtfolësve.

Ndërsa disa organizata mediatike perëndimore janë larguar nga Rusia, të tjera, përfshirë Reuters, kanë qëndruar në vend dhe vazhdojnë të raportojnë.

Të fundit

Rikthehet “makthi” i tërmetit në Turqi, pamje nga momenti i lëkundjeve sizmike

Tërmeti i magnitudës 5.6 Rihter që goditi Turqinë pasditen e kësaj të enjteje shkaktoi panik te banorët. Lëkundjet e tërmetit...

Kanye West sulmon fizikisht një burrë, sepse i ngacmoi të shoqen

TMZ ka zbuluar se Kanye West po investigohet për sulm fizik të qëllimtë pasi goditi një burrë, i cili thuhet se kreu një veprim...

Meta probleme me drejtësinë? Analisti thumbon ish-presidentin:Pa qenë i pandehur nga SPAK

Analisti Skënder Minxhozi thotë se kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po sillet sikur ka probleme me drejtësinë. Në një intervistë televizive, Minxhozi u...

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga Buxheti i shtetit. Aplikimet mbyllen...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Lajme të tjera

Web TV